Haber

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun Çorum-Samsun etabı tamamlandı

– 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Çorum-Samsun etabı tamamlandı

ÇORUM – Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı şerefine pedalların döndüğü 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nda 176 km’lik Samsun-Çorum etabı tamamlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsız Türkiye hedefiyle ilk adımı attığı Samsun’dan yola çıkan ekipler, kavurucu sıcaklara karşı pedal çevirerek Çorum’a ulaştı.

Cumhuriyet’in kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünde 1 Ağustos’ta başlayan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Yarışı, 1994’ün ardından Cumhuriyet’in kurulduğu Ankara’da ilk Meclis önünde sona erecek. Çorum ve Çankırı etapları.

Kurtuluş yolculuğunun anısına düzenlenen bu özel organizasyonda 6 ülkeden 16 takım ve çok sayıda sporcu yarıştı.

Kadeş Meydanı’nda düzenlenen törenle Samsun-Çorum etabında dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Ödül töreninde konuşan Federasyon Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, 7 bin yıllık tarihe damgasını vuran Çorum’da bir tarih daha yazıldığını söyledi. 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun geçmişle gelecek arasında bir köprü olduğunu vurgulayan Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, “Türk yüzyılının başında tarihe damga vuran bir eserdir. Bisiklet.Sevgidir.Saygıdır.Kardeşliktir.Türk asrına doğru pedallarla barış ve güvenle yürümektir.Adım adım yürümektir.Biz bunu başardık.”

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. SporDereceye giren sporculara madalyalarını İl Müdürü Cemil Çağlar ve AK Parti Çorum İl Başkanı Murat Günay verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu