Ekonomi

2023 tarifesine göre depremzedelere tazminat teklifi

KAMU Denetim Kurumu (KDK), 6 Şubat depreminde evleri zarar gören vatandaşlara ödenen sigorta tazminatlarının 2023 tarifesine göre 2022 tarifesine göre ödenmesi yönünde öneride bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremde konutları zarar gören çok sayıda vatandaş, sigorta tazminatının 2022 yılı geçerli metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplandığını belirterek, tazminatın 2022 yılı metrekare birim fiyatı üzerinden hesaplanıp ödenmesini talep etti. KDK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Başkanlığı ile Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı’na mağduriyetlerin giderilmesine yönelik düzenleme yapılmasına ilişkin öneri kararı gönderdi.

Buna göre; Sigorta poliçelerindeki temel tarife değişiklikleri hakkında sigortalılara açık bilgi verilmeden hak sahiplerine eski tarife üzerinden ödeme yapılmasının depremzedeleri mağdur ettiği belirlendi. Zorunlu deprem sigortasının sağladığı teminatların, ülkenin birçok yerinde ve konut tipine bağlı olarak gerçek sigorta değerinin altında olduğu kaydedildi. Sosyal adaletin sağlanması ve depremden etkilenen bireylerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla ödemelere ilişkin mevzuatın çıkarılması ve ödemelerin 2023 tarifesine göre yapılması gerektiği kaydedildi.

haberonikisubat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu