Haber

AB, İran’a yaptırımları genişletiyor

Avrupa Birliği (AB), insan hakları ihlalleri gerekçesiyle İran’a uyguladığı yaptırımları genişletme kararı aldı.

İran’da Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere kolluk kuvvetlerinin müdahalesi ve göstericilere verilen idam cezaları nedeniyle İran’a yönelik hazırlanan beşinci yaptırım paketi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda kabul edildi.

Buna göre AB ülkeleri, aralarında İran Rehberlik ve Kültür Bakanı Muhammet Mehdi İsmaili ve Eğitim Bakanı Yusuf Nuri’nin de bulunduğu 32 kişi ve 2 kuruluşa yaptırım uygulayacak.

Yaptırımlar arasında listedekilerin mal varlıklarının dondurulması, AB ülkelerine seyahatlerin yasaklanması ve bu kişi ve kuruluşlara sağlanan fonların engellenmesi yer alıyor.

Listede iki bakan dışında bazı milletvekilleri, polis ve yargı mensupları, bazı cezaevlerinin yetkilileri, İran Devrim Muhafızları Ordusu, Kolluk Kuvvetlerine Yardım Vakfı ve Polis Teşkilatı Bilim ve Sosyal Bilimler Enstitüsü yetkilileri yer alıyor.

Son kararla birlikte İran’a yönelik yaptırım listesindeki kişi sayısı 196’ya, örgüt sayısı ise 33’e yükseldi.

Brüksel’de protesto

Öte yandan AB Dışişleri Bakanları toplantısı sürerken Brüksel’de birçok Avrupa ülkesinden İranlı muhalifler şov yaptı.

Kuzey Tren İstasyonu’nda toplanan binlerce kişi, AB kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’na yürüdü.

İran’da Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere müdahaleyi ve göstericilere verilen cezaları protesto eden göstericiler, AB’nin İran Devrim Muhafızları’nı “terör örgütleri listesine” almasını talep etti.

İran’daki gösteriler

22 yaşındaki Mahsa Emini, İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan ve rahatsızlanarak hastaneye götürüldükten sonra 16 Eylül 2022’de hayatını kaybetti.

Emini’nin ölümünün ardından 17 Eylül 2022’de memleketi Sakkız’da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüştü. Ülke genelinde aylarca süren gösterilerde 10 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST), 9 Ocak’ta yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

kalkanderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu