Ekonomi

Adidas hisseleri temkinli satış tahminleri nedeniyle düştü, ancak UBS olumlu görüşünü koruyor

Adidas (ADDYY), mali yılın son çeyreğine ilişkin mali performansını açıklamasının ve 2024 yılında satışlarının azalacağı tahmininde bulunmasının ardından Çarşamba günü Frankfurt borsasında hisse senedi değerinde %1,4’lük bir düşüş yaşadı.

Spor giyim ve ayakkabı üreticisi, mali yılın son çeyreğinde hisse başına 2,13 Avro zarar açıklayarak bir önceki yılın aynı çeyreğinde hisse başına 2,87 Avro olan zararını iyileştirdi. Net gelir geçen yılın aynı dönemine kıyasla %7,6 oranında azalarak 4,8 milyar Avro’ya geriledi.

Şirket, bir önceki yılın aynı çeyreğinde kaydedilen 724 milyon €’luk zarardan önemli ölçüde daha az olan 377 milyon €’luk bir faaliyet zararı bildirdi.

Adidas yöneticileri temettünün hisse başına 0.70 Avro olarak korunmasını tavsiye etti.

İleriye dönük olarak şirket, Kuzey Amerika’daki satışların, kur etkilerinden arındırıldığında, 2024 yılında orta tek haneli bir yüzdeye düşmesini bekliyor. Adidas’a göre küresel olarak şirket, devam eden ekonomik belirsizliklere ve jeopolitik çatışmalara rağmen satışların orta tek haneli bir oranda büyümesini bekliyor.

UBS analistleri analizlerinde raporu yorumladı:

“Dördüncü çeyrek sonuçları daha önce açıklanmış olmasına rağmen, marka gücünde hızlı bir artışa işaret eden ek ayrıntıların yatırımcılar tarafından olumlu karşılanacağına ve mali yıl için temkinli tahminleri güçlendireceğine inanıyoruz” dediler.

Bu büyümenin göstergeleri arasında mali yılın son çeyreğinde temel faktörlerin ve Yeezy ürünlerinin yakın zamanda piyasaya sürülmesinin etkisiyle beklenen olumlu sonuç; dördüncü çeyrekte ayakkabı satışlarında %8’lik artış ve Yeezy satışları hariç tutulduğunda çift haneli büyüme; tam fiyatlı perakende mağazalarında çift haneli artışla birlikte doğrudan tüketicilere yapılan satışlarda (çevrimiçi satışlar hariç) %9’luk artış ve bir önceki yıla kıyasla envanterde %24’lük kayda değer bir düşüş yer alıyor.

Analistler, “Yeezy ürünlerinin yakın zamanda tanıtılmasına rağmen tahminlerde bir iyileşme olmaması bazılarını hayal kırıklığına uğratsa da, bu sürümlerin etkisinin tamamlandıktan sonra tahminlere yansıyacağını düşünüyoruz” diye ekledi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

hassa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu