Teknoloji

Apple, iOS 18 için 4 farklı yapay zeka modelini test ediyor

iOS 18 Apple’ın verimli yapay zeka testleriyle çok değerli değişiklikler beklenirken, bunlar da ortaya çıkıyor. Haberi veren yeux1122’ye göre Apple’ın dahili kodları, şirketin “Lütfen verilen metni özetleyin” ve “Lütfen bu soruyu cevaplayın” satırlarını gösteriyor. Siri Özetleme özelliğiÜzerinde çalıştığınızı gösterir.

Haber kaynağı, Siri Özetleme özelliğinin hem iMessage hem de SMS metinleri için Mesajlar uygulamasıyla da çalışacağını öne sürüyor. Google ve Samsung kısa süre önce Pixel 8 ve Galaxy 24 telefonları için makalelerin, makalelerin ve daha fazlasının yapay zeka özetlemesi de dahil olmak üzere çeşitli yapay zeka özelliklerini duyurdu.

Ayrıca Apple’ın şu anda iOS 17.4 kodunda dört AI modelini test ettiği görülüyor. Bunlardan ikisi Apple’ın tescilli büyük dil modelidir. AjaxGPTbirlikte SohbetGPTve Google FLAN-T5O kullanır .

Apple, kendi yüksek lisans eğitimlerini geliştirmeyi ve bunları iOS’a entegre etmeyi hedefliyor. Haber kaynağına göre Apple, test sonuçlarını hem cihaz içi hem de çevrimiçi işleme açısından ChatGPT ve FLAN-T5 ile karşılaştırıyor.

Apple, gizliliğin “temel bir insan hakkı” olduğuna inandığını belirttiğinden, şirketin cihazda çalıştırılacak en uygun yapay zeka özelliklerini (kullanıcı mesajlarının okunması da dahil) hedefleyeceği iddia edilebilir. Cihazda çalışmayacak yapay zeka özellikleri kullanıcıların gizliliğini tehdit edecek.

Ancak rakipleri yapay zeka özelliklerine odaklanarak yeni özellikler sunarken, Apple da benzer özellikleri sunma baskısı altında. iPhone’un şimdiye kadarki en büyük yazılım güncellemesini iOS 18 ile alacağı söyleniyor. Dolayısıyla yeni işletim sisteminin muhtemelen cihazda yapay zeka kullanımına yer vermesi beklenebilir.

Apple’ın yapay zeka planlarının neler olduğunu WWDC 2024’te öğreneceğiz.

antakya-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu