Teknoloji

Bir Boeing vukuatı daha: Pistten çıktı, alev aldı

Boeing, bu kez de bir kaza haberiyle manşetlerde… Senegalli havayolu şirketi Transair tarafından kullanılmakta olan Boeing 737-300 tipi bir uçak, Senegal’in başkenti Dakar’da pistten çıkarak alev aldı. Senegal Altyapı, Kara ve Hava Taşımacılığı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, pilot dahil 10 kişinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Associated Press, Malili müzisyen Cheick Siriman Sissoko’nun Facebook’ta “uçağımız az önce alev aldı” diye yazdığını bildirdi. Reuters, sosyal medyada yayınlanan videolarda uçağın sol kanadının alevler içinde kaldığını belirtiyor.

Ancak kazadaki yaralanmalar yangından değil daha çok uçağın ani yavaşlamasından kaynaklanıyor gibi görünüyor. Senegal Araştırma ve Analiz Bürosu bu konuda bir soruşturma başlatmış olsa da yangına neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor.

Bir kez daha Boeing…

Son zamanlarda Boeing’in başına gelen tek felaket bu da değil. Ocak ayında Alaska Havayolları’na ait bir Boeing 737 Max 9 uçağından uçuşun ortasında düşen kapı tapası da yine gündemi meşgul etmişti. Ancak bu olaydaki uçak, daha eski olan 737-300’den farklı bir model.

Adalet Bakanlığı, Alaska Havayolları uçuşuyla ilgili cezai soruşturma başlattı ve yolcuları bir suçun mağduru olabilecekleri konusunda bilgilendirdi. Bunun üzerine CEO Dave Calhoun yıl sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı. Calhoun şirketin yönetim kurulu üyesi olarak kalmak istemiş olsa da vekalet danışmanı Glass Lewis‘in bunun iyi bir fikir olmadığını belirtmesi üzerine vazgeçti.

goynucekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu