Ekonomi

Blinken yaklaşan ziyaretinde Çin’in Rusya’ya yardımını ele alacak

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Çin’e yapacağı ziyarette Çin’in Rusya’nın savunma sanayi üssüne verdiği desteğe ilişkin endişeleri ele alması planlanıyor. Bu konu Ukrayna’da devam eden çatışmaların ortasında ortaya çıktı ve ABD Çin’i Şubat 2022’de Ukrayna’nın tamamen işgal edilmesinden bu yana Moskova’nın savaş çabalarını desteklememesi konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’den Rusya’ya, Rusya’nın savunma sanayisini ve Ukrayna’daki çatışmalarda kullanılan silahları güçlendirmek için kullanılan malzemelerin transfer edildiğini gözlemlediğini vurguladı.

Bu malzemeler arasında drone ve füze teknolojisi, uydu görüntüleri ve makine aletlerinin bulunduğu bildiriliyor. Bu malzemeler doğrudan ölümcül yardım teşkil etmese de Rusya’nın askeri operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir araç olarak görülüyor.

ABD’nin uyarılarına cevaben Çin Büyükelçiliği sözcüsü geçen hafta yaptığı açıklamada Çin’in Ukrayna krizine müdahil olmadığını vurgulamış ve Çin ile Rusya arasındaki normal ticaretin müdahale ya da kısıtlamalara maruz kalmaması gerektiğinde ısrar etmiştir.

Konu, Başkan Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bu ayın başlarında yapılan bir telefon görüşmesinde de gündeme geldi. Bu görüşmenin ardından Blinken’in Çin’i ziyaret edeceği açıklanmıştı, ancak seyahatin ayrıntıları henüz açıklanmadı.

Miller, kısa bir süre önce Brüksel’de NATO dışişleri bakanlarıyla konuyu ele alan Blinken’in Çin ziyareti sırasında konuyu tekrar gündeme getirmesinin beklendiğini belirtti. Blinken ayrıca bu hafta İtalya’da Yedi Grup (G7) gelişmiş ekonomilerinden mevkidaşlarıyla yapacağı toplantılarda da bu konuyu gündeme getirecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

doganyurtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu