Ekonomi

Borsa günü 1,79 puan yükselişle tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 135,05 puan artarken, toplam işlem hacmi 96,4 milyar lira oldu. Bankacılık endeksi yüzde 1,31, holding endeksi ise yüzde 1,14 oranında değer kazandı.

Sektör endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 4,96 ile finansal kiralama faktoringi olurken, en çok azalan ise yüzde 3,13 ile turizm oldu.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Yönetim Merkezi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini 2024 yıl sonu olan yüzde 65’e güncellediklerini belirtti. tahmini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahmini ise yüzde 14.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün aldığı faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasa beklentileriyle uyumlu olması nedeniyle küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir gidişatın gözlemlendiğini belirtti.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), piyasa beklentileri doğrultusunda politika faizini son 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25’te sabit tuttu.

BoE Başkanı Andrew Bailey, ülkede enflasyonun ekim ayında yüzde 5’in altına düşmesini beklediklerini belirterek, “Ancak enflasyon hala çok yüksek. Bu nedenle enflasyonu hedef seviyemize indirene kadar faiz oranlarını yeterince uzun süre yüksek seviyelerde tutacağız.” Hedeflenen seviye.” söz konusu.

Analistler yarın yurt içi enflasyonu, ABD’de yurt dışında tarım dışı istihdamı, hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi’ni (PMI), ISM hizmet sektörü PMI’ını, Çin’de dış ticaret istikrarını, hizmet sektörü PMI’ını, Euro Bölgesi’nde dış ticaret istikrarını ve işsizlik oranını izleyecek. . Yapılacağını belirterek, teknik olarak, BIST 100 endeksindeki 7.700 seviyesinin direnç konumunda olduğunu ve 7.480 ve 7.400 puanın destek pozisyonunda olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu