Yaşam

Cargill – İTÜ iş birliği güçleniyor

Üniversite-sanayi, sürdürülebilir gelecek için birlikte çalışıyor

Sürdürülebilir üretim ve eser odağında faaliyetlerine devam eden Cargill, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile iş birliğini bir adım ileri taşıyor. Cargill Besin Türkiye, Orta Doğu ve Afrika İdare Şurası Lideri ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, “İTÜ ile iş birliğimizde iki hedef için çalışıyoruz, 1000 Çiftçi 1000 Bereket programı kapsamında tarlada sürdürülebilirlik yönetimi ve biyoendüstriyel ürünler. Günümüzde yaşanan ve gelecekte bizi bekleyen pek çok soruna iş birliğiyle çözüm bulunacağına inanıyoruz. İTÜ ile iş birliğimiz de bu noktada çok büyük önem taşıyor. Sürdürülebilir bir dünya için hem yerel hem küresel değer zincirinde daha yüksek katma değer yaratacak projeleri hayata geçireceğiz” dedi

Dünyanın en sürdürülebilir besin tedarik zincirine sahip olmayı hedefleyen Cargill, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile uzun yıllardır devam eden iş birliğini ‘sürdürülebilirlik’ odağında daha sağlamlaştırdı. Bu kapsamda, besin güvenliğinden iklim değişikliğine, etraftan bitkisel kökenli tabiat dostu eserlere kadar dünya gündeminin birinci sıralarında yer alan pek çok kıymetli başlıkta bilimsel ve teknolojik bakış açısının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak daha fazla proje hayata geçirilecek.

Tarakçıoğlu: Yüksek katma bedel yaratacağız

Pandemiyle birlikte süratle değişen dünyada artan sıkıntılar ile uğraş için üniversite-sanayi iş birliğinin artık mecburilik halini aldığını belirten Cargill Besin Türkiye, Orta Doğu ve Afrika İdare Şurası Lideri ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, Birleşmiş Milletler Dünya Besin ve Tarım Örgütü’nün geçen yıl yayınladığı rapora atıf yaptı. Tarakçıoğlu, “Bu raporda ortaya konulduğu üzere 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı bulması bekleniyor. Bu da 10 milyar insanın beslenmesi demek. Bugün bile 2 milyardan fazla insan güvenilir, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli olarak ulaşamıyor” dedi. Tarakçıoğlu, “Kaynak sıkıntısı, çevre sorunları, içinde olduğumuz iklim krizi, bu kadar insanı beslemeyi zorlaştıracak. Bunlarla mücadele ederken yeni sorunlarla da karşılaşıyoruz. Günümüzde yaşanan ve gelecekte bizi bekleyen sorunların iş birliğiyle çözülebileceğine inanıyoruz. Üniversite-sanayi iş birliği de bu noktada çok büyük önem taşıyor” dedi.

İnovatif bir besin ve biyoendüstri şirketi olarak faaliyet gösterdikleri her alanda sürdürülebilir üretim ve eser odağında çalıştıklarını söyleyen Tarakçıoğlu, “Tek bir hedefimiz var; ülkemizin, dünyanın, toplumların sürdürülebilir kalkınma gayeleri doğrultusunda bedel kazanmasını istiyoruz. Sürdürülebilirlik vizyonumuzun Türkiye’deki güçlü yansımalarından biri olan iş birliğimizin de hem mahallî hem global kıymet zincirinde daha yüksek katma bedel yaratacağına inanıyoruz. İTÜ, bilgide derinleşme ve insanlığı ileri taşıma muvaffakiyetini yüzyıllardır temsil eden bir kurum. Bu vesileyle sayın Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya teşekkür ediyorum” dedi.

1000 Çiftçi 1000 Rahmet örnek oluyor

İTÜ ile olan iş birliklerinin uzun yıllara dayandığını hatırlatan Tarakçıoğlu, “İTÜNOVA Teknoloji Transfer Ofisi projemizde değerli hocamız İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ile iki hedef için çalışıyoruz, 1000 Çiftçi 1000 Bereket programı kapsamında tarlada sürdürülebilirlik yönetimi ve biyoendüstriyel ürünler” dedi. Tarakçıoğlu, somut çıktıları da paylaştı: “1000 Çiftçi 1000 Rahmet programımız kapsamında çiftçilerimizle birlikte Tarlada Sürdürülebilirlik İdaresi konusunda eğitimler yaptık. Tarlada Sıfır Atık İdare Sistemi ile eser Ömür Döngüsü Değerlendirmesi için çalışarak ayçiçek, kanola, mısır karbon ayak izlerini belirledik. Yanı sıra iklim krizi yeşil tahlillere olan ilgiyi artırıyor. Bizim bitkisel bazlı biyoendüstriyel eserlerimiz de sürdürülebilir olmalarıyla öne çıkıyor. İTÜ iş birliğimiz kapsamında Türk endüstrisinin kritik gereksinimlerini bitkisel bazlı, tabiat ve iklim dostu, sürdürülebilir eserlerle karşılıyoruz. Örnek olarak Türkiye’de birinci ve tek yerli bitkisel bazlı trafo yağımız FR3 ve asfalt teknolojisinde çığır açan Anova eserimiz var. Karbon ayak izine hassas ekonomiyi destekliyor, müşterilerimize çevresel ayak izlerini azaltacak eserler kullanarak kendi bölümlerinde fark yaratma talihi sunuyoruz” dedi.

Cargill Türkiye tesislerinde İTÜ iş birliğinde “Biyoendüstriyel Ürün Geliştirme” konusunda çalıştıklarını belirten Tarakçıoğlu, mevcut iş birliğinin daha sürdürülebilir üretim için en yeterli güç, atık ve su idaresi üzere çok sayıda projeyi de desteklemeye devam edeceğini kelamlarına ekledi.

Tarakçıoğlu ayrıyeten endüstrinin muhtaçlık duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek istihdamı teşvik ettiklerini, Cargill bünyesinde İTÜ mezunu çalışan sayısının oldukça yüksek olduğunu tabir etti.

Rektör Koyuncu: Sürdürülebilirliğe katkı sunan paydaşlıklar önemli

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu da iş dünyası ile kurdukları bağın her vakit ön planda olduğunu lisana getirerek şu sözleri kullandı: “İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, Ar-Ge faaliyetlerimizde üniversite-sanayi iş birliğini çok önemsiyoruz. Bu manasıyla, özel dal yahut kamu bölümü olsun, biz İTÜ olarak nasıl bir katma kıymet üretiriz, öncelikle bu gözle bakmaya uğraş ediyoruz. Şayet sorun sürdürülebilirlik üzere değerli bir hususta katkı sunmaksa, bu bizim açımızdan çok daha kıymetli bir hal alıyor diyebiliriz. Dünyamızın ve ülkemizin geleceği açısından sürdürülebilirliğe katkı sunacak iştiraklere her vakit kapımız açık. Bu manalı iş birliğinde paydaşımız olan Cargill Türkiye’ye bu kapsamda teşekkürlerimi iletmek isterim.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu