Ekonomi

Chevron, İran petrolüne el konulması nedeniyle sigorta talebinin reddedilmesiyle karşı karşıya

Üç sigorta şirketi Chevron Corp’un (NYSE:CVX) Nisan 2023’te İran tarafından bir petrol kargosuna el konulmasıyla ilgili 57 milyon dolarlık talebini reddetti. Zurich American Insurance, Liberty Mutual Insurance ve Great American Insurance adlı şirketler San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesine bir şikâyet başvurusunda bulunarak talebi reddetme kararlarını teyit etmek istediler.

Şikayete göre, Chevron’un kiraladığı Advantage Sweet adlı tanker Umman Körfezi’nde İran askeri güçleri tarafından durdurulmuş ve ham petrol yüküne el konularak daha sonra bir İran gemisine aktarılmıştır. Olay, tankerin Chevron’un faaliyet gösterdiği Suudi Arabistan ve Kuveyt arasındaki Tarafsız Bölge’den Houston’a ham petrol taşıdığı sırada meydana gelmiştir.

Sigortacılar, İran tarafından el konulması ve kamulaştırılmasını “savaş benzeri operasyonlar” olarak değerlendirmedikleri için olayın savaş riskleri teminatı kapsamına girmediğini belirtmişlerdir. Ayrıca, Chevron’un sahip olduğu deniz kargo poliçesi de bu tür olayları kapsamamaktadır; zira poliçe, barış veya savaş sırasında meydana gelip gelmediğine ve yasal olup olmadığına bakılmaksızın, el koyma veya müsadere nedeniyle meydana gelen kayıpları kapsam dışı bırakmaktadır.

Chevron şu an itibariyle konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi. Anlaşmazlık, özellikle istikrarsız bölgelerdeki deniz operasyonları için sigorta kapsamının karmaşıklığını vurgulamaktadır. Bu yasal mücadelenin sonucu, gelecekteki sigorta poliçelerinin nasıl yazılacağı ve benzer riskler için sağladıkları teminatın kapsamı üzerinde etkilere sahip olabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-keles.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu