Haber

CHP il başkanlarından Tüzük Kongresi öneri kararı

CHP il başkanları toplantısında, partinin Tüzük Kongresi’nin 2024 yılı Mayıs ayı sonunda yapılması ve ilk Parti Meclisi (PM) toplantısında hukuki sürecin başlatılması önerisinde bulunuldu.

Parti tüzüğünde yapılacak kapsamlı değişikliği değerlendirmek için bir araya gelen 81 ilin liderleri ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Tüzük Kongresi için hukuki sürecin başlatılması durumunda en erken Aralık ayı sonunda olacağına işaret edilerek, 138 gün sonra yapılacak yerel seçimlere 138 gün kaldığı hatırlatıldı. 31 Mart 2024.

Açıklamada, seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağı, ardından aday seçme ve propaganda süreçlerinin yürütüleceği belirtildi.

“Mevcut haliyle tüzüğümüz, aday belirlemede merkezi oylama, ön seçim ve trend yoklama yöntemlerinin uygulanmasına imkan vermektedir. Bu konuda il başkanlarımızın görüşü alınarak usulün belirlenmesi gerekmektedir. 81 il başkanımız, Karşılıklı mutabakata varılması nedeniyle, tüzük değişikliklerinin seçim sürecinde sıkıştırılmış bir takvim içerisinde ve dar bir zaman diliminde görüşülmesi uygun görülmemektedir. , kuruluşlarımızın görüşlerini alarak kapsamlı bir çalışma yapmak ve günümüz ihtiyaçlarına cevap verecek düzenlemelerin tüzüğümüzde yer almasını sağlamak, tüzük kurultayını 2024 yılı Mayıs ayı sonunda yapmak ve 1. Parti Meclisi’nde hukuki süreci başlatmak. toplantı.”

Açıklamada, önceki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Özgür Özel’in şu ana kadar dile getirdiği tüzük değişikliğine ilişkin demokratik vaatlerin yeni tüzükte yer alması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.

bala-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu