Haber

CHP Tarhan: Yurtdışında yeni sistem kuracağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, partisi ve Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gerisinde kaldığını ve bunu başarısızlık olarak gördüklerini belirterek, uluslararası örgütlenme için farklı bir sistem kurmayı hedeflediklerini kaydetti.

CHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu’nda yabancı örgütlerden sorumlu olarak atanan Tarhan, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelerek CHP’nin yurt dışı çalışmalarını ve kongre sürecini değerlendirdi.

Seçimlerde yurtdışındaki 3 milyon 400 bin seçmenin yaklaşık 1 milyon 690 bininin oy kullandığını belirten Tarhan, Cumhur İttifakı adayı Erdoğan’ın yüzde 58, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 40’a yakın oy aldığını hatırlattı. yüzde. Parti dağılımına gelince Tarhan, AKP’nin yüzde 44, CHP’nin ise yüzde 23 oy aldığını belirtti.

Tarhan, “CHP olarak yabancı oylarda başarısızız, kabul etmeliyiz ki büyük bir fark yedik. Amacımız aradaki farkı kapatmak” diyen Tarhan, araştırmalarına göre yapmayanların da oy kullandığını sözlerine ekledi. sandığa gidenler genelde sosyal demokrat yani CHP’ye oy vermesi beklenen seçmenlerdi.

Uluslararası örgütlenmede farklı bir sistem kurmaya çalışacaklarını belirten Tarhan, “Ben sanayiciyim, sistem kurarım. Mesela beni iş yerinden kimse aramaz. Çünkü sistemi ben kurdum. Amacım tecrübelerimi iş dünyasında uygulamak ve bu sistemi yurt dışında uygulamak.”

“Almanya’da federasyon kuracağız”

Almanya’da 21 CHP’li temsilci bulunduğunu kaydeden Tarhan, hepsini birbirine bağlayan bir federasyon kurmayı hedeflediklerini kaydetti.

Tarhan, CHP’nin yurt dışında toplam 47 temsilciliğinin bulunduğunu da hatırlattı.

Türkiye’nin yurt dışında oy kullanma yasasını çıkarmasına rağmen farklı ülkelerdeki yasal düzenlemelere uygun sistemler kurmak için tam olarak çalışmadığını belirten Tarhan, Almanya’da tüm temsilcilikleri bir federasyon çatısı altında birbirine bağlamayı hedeflediklerini belirtti.

CHP’nin yurt dışındaki örgütlenmelerinin gönüllülere dayandığını ancak bazı ülkelerde temsilciliğin bulunmadığını belirten Tarhan, seçmen tabanının oldukça yüksek olduğu Rusya’da temsilciliğin bulunmadığını ifade etti.

Tarhan, AKP’nin yurt dışında TİKA, Yunus Emre Vakfı gibi kamu kaynakları ve kuruluşlarla kampanya yürütürken muhalefetin tamamen gönüllülerle kampanya yürüttüğünü söyledi.

“Önce teşhis etmeye çalışıyoruz, sonra tedaviyi getireceğiz. Asıl hedefimiz sandığa gitmeyen kitleler. Bazen mesela ABD gibi ülkelerde mesafeler çok uzun oluyor. Onları sandığa götürecek bir sistem.”

Tarhan, teşhis çalışmalarına önümüzdeki hafta Almanya’dan başlayacaklarını da kaydetti.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçimlerin ardından yeni MYK üyelerini atadıFoto: ANKA

“CHP’de kalbe daha çok kan pompalanmalı”

Tarhan, kongre süreci ve CHP’deki değişim taleplerine ilişkin soruları da yanıtladı.

Kongre sürecinin hızlandırılmış bir şekilde devam ettiğini belirten Tarhan, aynı zamanda tüzük çalışmalarının da başladığını ve önlerinde çok uzun bir süre olmadığını ifade etti.

Tabanın arzusunun değişim olduğunu ve herkesin değişimden bahsettiğini belirten Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabandan gelen istek üzerine bir özeleştiri yapmamız gerekiyor. Çünkü bu seçimde beklenti çok yüksekti, CHP’nin ve İttifak’ın iktidara gelmesi söz konusu. Dolayısıyla CHP genlerini vererek genlerini yenilemeli. kongrede özeleştiri.Genleri yenilenmeli ve kan akışı daha iyi olmalı.İyi kan pompalanmalı.”

“Ve beyin de değişmeli mi?” sorusuna yanıt olarak Tarhan, bu iddianın kongrede karara bağlanacağını belirterek, şunları söyledi:

“Aslında CHP’yi bilenler bilir. CHP’nin tarihinde ve geleneklerinde başkanın istifa etmesi veya imzasıyla başkanın gönderilmesi gibi bir durum yoktur. Kurultayda yeni adaylar olabilir. Bir yarış olabilir. .Ona karar veremiyoruz.CHP kongreye giderek kendini yeniliyor.Mesela İsmet İnönü kongrede yenildi.Onun için adresimiz kongre.”

Tarhan, tüzük için tüzük komisyonu kurulacağını belirterek, demokratik bir tüzük hazırlamak istediklerini ve aktif-pasif üye sistemini uygulayacaklarını bildirdi. Tüzük komisyonunun bir taslak hazırlayacağını belirten Tarhan, milletvekilliği için iki dönem kuralının gelebileceğini belirtti.

haberkahta.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu