Haber

Çin’de Bahar Bayramı tatilinde sıcaklıklar rekor seviyelere düşüyor

Çin’de yeni yılın ay takvimine göre kutlandığı Bahar Şenliği tatilinde ülkenin büyük bölümünü etkisi altına alan soğuk hava dalgası nedeniyle rekor düşük sıcaklıklar ölçüldü.

Ulusal Meteoroloji Merkezi’nden (NMC) yapılan açıklamaya göre, kameri yeni yılın ilk günü olan 22 Ocak’ta ülkenin kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaletine bağlı Mohi şehrinde ölçülen hava sıcaklığı sıfırın altında 53 derecenin altındaydı. “şimdiye kadar görülen en düşük değer”.

Çin’de bir önceki rekor düşük sıcaklık 1969’da sıfırın altında 52.3 dereceydi.

Bu sabah başkent Pekin’de sıfırın altında 22,4 derece ve kuzey Lioning eyaletinin merkezi Xinyang’da sıfırın altında 23,8 derece sıcaklıklar her iki şehirde de görülen en düşük fiyatlar olarak kaydedildi.

Öte yandan tatil döneminde başta Guangcou, Şangay ve Tianjin olmak üzere 20’ye yakın büyük şehir ve il merkezinde kış aylarının en düşük sıcaklıkları tespit edildi.

Çin’in kış aylarının normalde sıcak geçtiği doğu ve güneydoğu bölgelerinde sıcaklık maliyetleri mevsim normallerinden 8 ila 12 derece daha düşük.

Kuzeydeki Çilin ilinde sıcaklık bu hafta 16 derece düşerken, 2022 Ocak ayında sıcaklığın 3 ila 14 derece arasında ölçüldüğü batıdaki Yunnan ilinde bugün sıcaklık 0 dereceye kadar düştü.

Soğuk hava dalgasının bugün itibarıyla ülkeyi terk edeceği bildirilirken, iç ve doğu bölgelerin soğuğun etkisini bir hafta daha hissedeceği tahmin ediliyor.

21 Ocak’ta başlayan resmi tatil, Çin’de Ay Yeni Yılı’nı kutlayan Bahar Şenliği nedeniyle 27 Ocak’a kadar sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu