Haber

Deprem Bursa’nın gündeminde

BURSA (İGFA) – Birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa’da 1999 Marmara depremi sonrasında zemin etüt araştırma birimini kurarak Bursa ilinde Bursa Sismik Zemin Tehlikesi Değerlendirme Projelerini hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, JICA, Deprem Bilim Komitesi’ni oluşturdu ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Türkiye’ye örnek teşkil ediyor. ‘Deprem Riskinin Azaltılması ve Önlenmesinin Planlanması Projesi’ne tüm hızıyla devam ediyor. Projenin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ortak toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, Genel Sekreter Yardımcısı Gülten Kapıcıoğlu ile Deprem Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Adem Doğangün, Prof. Dr. Murat Taş katıldı. , Doç. Dr. Berkay Aydın, Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Prof. Dr. Şerif Barış, TÜBİTAK, kamu kurumları ve JICA temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı. Toplantıya JICA Türkiye Ofisi Lideri Daisuke Watanabe ve JICA Takım Lideri Shinichi Fukasawa da uzaktan bağlanarak katıldı.

REHBER OLARAK

Genel Sekreter Ulaş Akhan, Büyükşehir Belediyesi ile JICA arasındaki çalışmayla Bursa’da meydana gelmesi beklenen depremde hasar riski yüksek olan alanların tespitini hedeflediklerini belirterek, “Uzun süredir devam eden projenin ilk çıktıları paylaşıldı. bu toplantıda. Çalışma boyunca pek çok bilgi toplandı. Bilim kurulu üyelerimiz projeye önerileriyle destek verdi. Değerleme sonucunda kentteki yapı stokunun beşte birinin yenilenmesi gerektiği ortaya çıktı. Bu sonuçlar doğrultusunda projenin ikinci aşamasına geçeceğiz. Risk değerlendirme analizleri sonucunda kentsel dayanıklılık planı hazırlanacak. Kentsel dönüşümde öncelikli alan belirlenecek. Şehrimizi daha güvenli, daha dayanıklı ve daha sürdürülebilir bir şehir haline getirecek çözümler üretilecek. Projenin ilk çıktılarıyla oluşturulan kentsel dayanıklılık planını uygulayarak Bursa modelini oluşturacağız. Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olmayı hedefliyoruz. Yeni dönemde 100 bin konutla kentsel dönüşümü hedefliyoruz. “Çalışma, Bursa’nın risk haritasına yol gösterici olacak” dedi.

‘DAHA İYİ İNŞA EDELİM’

JICA Türkiye Ofisi Lideri Daisuke Watanabe, Kahramanmaraş merkezli depremlerin afet öncesi alınacak önlemlerin değerini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Marmara Bölgesi’nin deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Watanabe, bu riske karşı her türlü önlemin alınması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini anlattı. Projede ‘daha iyi inşa edelim’ mottosuyla hareket ettiklerini belirten Watanabe, şöyle konuştu: “Bu strateji yeniden yapılanmanın çok ötesine geçiyor. Daha dayanıklı, sürdürülebilir ve uyumlu bir topluluk oluşturmayı hedefliyoruz. Bursa’nın hem zorluklara göğüs gerebilen hem de her zamankinden daha güçlü ve dirençli bir yapıya bölünmesini sağlayacağız. Birlikte çalışarak vatandaşların hayatlarını güvenli ve dirençli bir şekilde sürdürmelerini istiyoruz. “Projede elde edilen sonuçlar diğer alanlardaki çalışmalara da katkı sağlayacak” dedi.

haber-yazihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu