Ekonomi

Enflasyonda düşüş başlayacak mı? Uzman isim açıkladı!

  • Haber7

Haziran ayına ilişkin enflasyon rakamları çarşamba günü açıklanacak. Tüketici Fiyat Endeksi, mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 3,37, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 75,45 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 62,51 artış göstermişti.

Türkiye cuma günü FATF tarafından gri listeden çıkarıldı. Bu kararın ardından gözler piyasaların hangi yönde seyredeceğine çevrildi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,62 yükselişle 10.714,07 puandan başladı.

Altın fiyatları yılın ikinci yarısına oklarını aşağı kırarak başladı. Ons altın psikolojik desteğine doğru geri geçilirken, gram altın fiyatı 2450 TL civarında fiyatlanıyor. Altın tarafında baskı sürerken, ABD istihdam verisi altın yatırımcısı için takip edilecek.

Piyasalarda gündemi ve son gelişmeleri Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, Haber7 için değerlendirdi.

 

 

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BAŞLAYACAK MI?

Enflasyonda düşüşün başlayacağını belirten Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, haziran ayı enflasyon beklentilerinin yüzde 2.3 olduğunu açıkladı. Yıllık enflasyonda uzun süreli oluşan aşağı yönlü bir beklenti olduğunu dile getiren Tonguç Erbaş, piyasalarında haziran ayı beklentilerinin yüzde 2.5 olduğunu belirtti.

Enflasyon verisinin beklentiler dahilinde geldiği senaryoya dayalı konuşan Erbaş, kredi faaliyetlerini ve mevduat faizleri gibi konuların uzun süre sonra test edilebileceğini ifade etti.

 

 

“GRİ LİSTE” KARARINI PİYASA NASIL FİYATLADI?

Yılbaşı itibarıyla gri listenin gündemde olduğunu söyleyen Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, kararın beklenti doğrultusunda olduğunu belirtti. Erbaş, gri listeden çıkış ile kredi derecelendirme kuruluşlarının görünüm not artışını da beraberinde getireceğinin altını çizdi. Sürecin pozitif ilerlediğini belirten Tonguç Erbaş, kararın kısa vadeli kur tarafında etkisinin yoğun görüldüğünü ifade etti.

Erbaş, süreç içerisinde yaşanan gelişmelerin borsayı 11 bin puan seviyelerine taşıyan etmenlerden biri olduğunu dile getirdi. Gri liste kararının borsa tarafından daha önce fiyatlanarak satın alındığını söyleyen Erbaş, 10.800 seviyelerinden sınırlı satışlar yaşandığını belirtti. Yabancı yatırımcı tarafından uzun vadeli değerlendiren Erbaş, yıl sonu için 12 bin – 13 bin rekor puan seviyelerini beklediklerini söyledi.

 

 

ALTINDA BASKI DEVAM EDİYOR!

Altında baskının devam ettiğini söyleyen Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş, gram altının sene sonuna kadar kur tarafından etkilenmeyeceğinin altını çizdi. Erbaş, ons altın ve gram altının fiyatlama açısından paralellik gösterebileceğini dile getirdi. Jeopolitik risklerin ve seçimlerin gündeme geldiğini ifade eden Tonguç Erbaş, ons altında 2.700 – 2.800 seviyelerinde yıl sonu tahminlerinin olduğunu açıkladı. Gram altında ise yıl sonu beklentisinin 2.800 – 3.000 aralığında olduğunu dile getiren Erbaş, geri çekilmelerin altın yatırımcısı için alım fırsatı oluşturduğunu belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu