Ekonomi

Fed yetkilisinden faizde yüzde 5 beklentisi

San Francisco Fed Lideri Mary Daly Fed yetkililerinin enflasyonu düşürmek için faiz artırırken para siyasetinin iktisada tesirleri konusunda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Daly California’daki bir aktiflikte yaptığı konuşmada gereğince sıkılaşmamanın enflasyonu çok yükselteceğini, çok fazla sıkılaşmanın ise büyümede ‘acılı’ bir yavaşlamaya neden olacağını bildirdi. Daly “politikayı, enflasyonu düşürecek ve fiyat istikrarını onaracak biçimde yeterince kısıtlayıcı seviyeye getirmek için çabalarken dikkatli olmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu kaydeden Daly yetkililerin enflasyonu düşürmek için daha yapacak çok işleri olduğunu belirtti. Daly son açıklanan ve varsayımlardan fazla yavaşlayan enflasyon verisinin de yürek verici olduğunu söyledi. Daly bankanın faiz artırımlarına devam edeceğini ve faizlerin muhtemelen yüzde 5 civarına yükseleceğini belirtti.

Son 4 toplantıda 75’er baz puanlık faiz artışıyla 1980’lerden beri en agresif para siyasetini uygulayan Fed faizi yüzde 3,75-4 düzeyine yükseltmişti. Aralık’taki toplantıda ise bankanın 50 baz puanlık artışla yola devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu