Haber

Hataylı Depremzedeler “Çadırlarını Aldıklarını” Söyledi: Çadırı Kızılay’ın Sattığı Kişilerden Aldık.

Haberler: EMRE SERCAN IKE / Kamera: ÜNAL AYDIN

HataySamandağ ilçesinde bir depremzede, “Burada Kızılay’dan yardım gelmedi. Burada Kızılay’ın araçlarını görmedik. Çadırı Kızılay’ın sattığı kişilerden aldık. .Şahsen ben Kızılaydan almadım ama özel tırlarla gelenler tırla gelenler Kızılaydan aldıklarını söyleyip 4-5 bin lira olan çadırı bin liraya verdiler ama çadır değil , ama branda, 900 TL koyarak 180 TL’ye çadırı aldım. Hiçbir çadırı bedava almadım” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem 11 ilde büyük yıkıma ve can kaybına neden oldu. Depremden etkilenen Hatay’ın Samandağ ilçesinde depremzedeler hayatlarını ANKA ile yaşadı. Haberler Ajansa devredildi. Vatandaş dedi ki:

“KIZILAY’IN ARAÇLARINDAN HİÇBİRİNİ BURADA GÖRMEDİK”

“Buraya Kızılay’dan bir yardım gelmedi. Burada Kızılay’ın araçlarını görmedik. Burada Kızılay’ın araçlarını da görmedik. Ben de Samandağ’a gidiyorum… Antakya’ya da gidiyorum. Buraya Kızılay’dan bir yardım getirilmedi Türkiye sayesinde başka illerden yardım aldık yardımlar geldi tırlar yolu kesildi zengin tarafına götürüldü yerlerine götürüldü. kendi ambarları var yani millet olarak sıradan sıradan vatandaşa hiçbir yardımda bulunulmadı o güçlü şahısların içinden geçen tırlar oradan kaçan tırlar bize geldi hamdolsun o yardımı da aldık. elverişli ama vatandaşların gönderdiği tırların bir kısmı bize ulaştı, bir kısmı ulaşmadı.

“BEDAVA HİÇ BİR ÇADIR ALMADIM”

Çadırımız yok. Tanrıya şükür, bize çadır gönderen oydu. Paramızla satın aldık. 180 TL olan çadırı üzerine 900 TL koyarak aldım. Biraz birikimimiz vardı, o kadar. Bizi yönetenlere şükürler olsun, Allah onlardan razı olsun. Onlar olmasaydı o çadırları satın alamazdık. Ama bedavaya çadır almadım. Ama paramla bir çadır aldım. O çadırları göndermeselerdi, dışarıda kalacaktık. Çadırsız kalırdık. En azından paramızla aldık. Yani bir çadır 180 TL; Bin lira vermemize rağmen yine korunduk çok şükür.

Çadırı Kızılay’ın sattığı kişilerden, yan kuruluşlardan yani şahıslardan aldık. Şahsen ben Kızılay’dan alışveriş yapmadım. Ancak özel tır ve kamyonlarla gelen Kızılay tarafından götürüldüklerini söyleyenler, 4-5 bin lira değerindeki çadırı bin liraya vereceklerini ancak çadır değil branda ve tülbent olduğunu söylediler. branda. Şu anda dışarıda bir kamyon var, üstünü kapattık. Eşyalarımızı oraya koyuyoruz, bazen orada uyuyoruz ama branda üzerinde bazı çadırlar var ve çok para ödedik.

“BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ GÜN ASKER, POLİS GÖRMEDİK”

Daha ne dertler, elektrik konusunda elektrik yoktu. Tüm Samandağ’a tek bir jeneratör bile gelmedi. Askerler şu anda yardım etmeye çalışıyor ama birinci, ikinci ve üçüncü gün asker göremedik. Polis falan görmedik ama dördüncü günden sonra jandarma ve polis kaynamaya başladı. Askerlere çok teşekkür ederim. Hangi ilden gelirlerse gelsinler kendilerine çok minnettarız. Gece gündüz demeden sokakta nöbet tuttular. Yağmacılar tarafından korunuyorduk. Yani elimde bir sopa olmadan rastgele istediğim sokağa gidebiliyordum. İstediğim yere gidebilirdim. Tabii birinci, ikinci ve üçüncü gün hiçbir yere gitmeye cesaret edemedim. Ama neden 3. güne kadar beklediklerini, yollarda mı kaldıklarını, başka bir sorun mu olduğunu bilmiyoruz.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

karaisaliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu