Haber

HDP’li Oruç: “Antakya’nın tarihi dokusu halkıyla birlikte enkaz altında kaldı”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Antakya’nın tarihi dokusu halkıyla birlikte enkaz altında kaldı” dedi. söz konusu.

Oruç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin acı bir felaket yaşadığını, 11 ilde çok sayıda binanın yıkıldığını, binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Son yüzyılın en şiddetli depremlerinin yaşandığı bölgede Kızılay, AFAD gibi kurumların gerekli refleksi gösteremediğini belirten Oruç, “Yaşadığımız bu büyük depremde çok sayıda canımızı yitirdik, AFAD ve Kızılay Bunun sorumlusu bölgede gerekli refleksi gösteremeyen Hilal ekipleridir.Bu hükümet derhal istifa etmelidir.” dedi.

Oruç, şu anda enkaz altında açıklanan ölü sayısının birkaç katı olduğunu tahmin ettiklerini belirterek, bölge halkının yetkililerden tek talebinin bu kişilerin vücut bütünlükleri bozulmadan enkazdan çıkarılması olduğunu kaydetti. .

Yıkım gören bazı şehirlerin tarihi dokusunun da bozulduğunu savunan Oruç, “Halkla birlikte Antakya’nın tarihi dokusu da yok oldu. Halk bugüne kadar yapmadığı sorumluluğunu yerine getirmeli. Toplum bizim sesimizi duydu. ses verdi ama devlet yapmadı. Bölge halkı da almadı. O da notunu aldı ve zamanı geldiğinde mutlaka gereğini söyleyecektir.” sözlerini kullandı.

yildizeli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu