Haber

İzmir’de 3 yıl önce yapımına başlanan okulun temeli çürümeye terk edildi

KARİM UĞUR

İzmir’in Karabağlar ilçesinde yaklaşık 3 yıl önce yıkılarak yeniden yapılan Duğrallar İlkokulu, temeli atıldıktan sonra müteahhitin işi yarım bırakması sonucu çürümeye terk edildi. Anadolu Eğitim Sendikası İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, yetkililere seslenerek, “Okul temelinin paslanmış, oksitlenmiş demirleriyle bu bina ne kadar güvenli olacak?”

30 Ekim’de meydana gelen deprem öncesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen deprem çalışması sonucunda boşaltılan ve yıkılan 32 derslikli Karabağlar Duğrallar İlköğretim Okulu’nun inşaatında iki yılı aşkın süredir bir gelişme yok. , 2020 İzmir’de.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan ve 11 Eylül 2020 tarihinde müteahhit firmaya teslim edilen okulun inşaatının 500 gün içerisinde bitirilerek teslim edilmesi planlanıyordu. 23 Ocak 2022. İddialara göre müteahhit firma, inşaatın temeli atıldıktan sonra maliyetlerdeki artış nedeniyle okul inşaatını yarım bıraktı. Ancak aradan çok zaman geçmesine rağmen iş yeni bir firmaya verilmediği için okulun inşaatı tamamlanamadı. Yarım kalan inşaatın temelinde bulunan demirler ise geçen sürede paslandı.

“BU BİNA NE KADAR SAĞLIKLI OLACAK”

Konuyla ilgili ANKA Haber Ajansı’na konuşan Anadolu Eğitim ve Bilim Hizmetleri Sendikası (Anadolu Eğitim Sendikası) İzmir İl Temsilcisi Adnan Sarısayın, “Duğrallar İlköğretim Okulu’nun temeli 2020 yılında atıldı. Temeli yaklaşık 3 yıldır atılıyor. yıl. Demir paslanmış ve oksitlenmiştir. Bu bina yapıldığında ne kadar sağlıklı olacak? Bu vakfın üzerine inşa edileceği binanın ne kadar sadık kalacağını kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

“İNŞAATI DEVAM EDEN OKULLARA HER ZAMAN EĞİTİM VERİLMELİ”

İzmir’de 3 yıl önce meydana gelen depremin ardından yık-yap projesiyle yüzü aşkın okulun yeniden yapılmaya başlandığını hatırlatan Başkan Sarısayın, “Yaşadığımız deprem felaketinin ardından okulların güvenliği bir kez daha gündeme geldi. 2020 İzmir depreminde 100’ün üzerinde okul yıkılıp yapıldı.Proje doğrultusunda yeniden yapılmasına karar verildi.Bazı okullarımız güçlendirildi.Ancak maalesef 2020’den bu yana tamamlanmayan birçok okulumuz var. İzmir’imizde 40 kişilik sınıflar var, birçok öğrenci ilimizde eğitim almak için göç etti ve son depremden dolayı 11 ilden ayrıldık.Şu ana kadar bölgemize 2.200 öğrencinin geldiğini düşünürsek, Gelecek olanlardan deprem nedeniyle okulların güçlendirilmesini ve yapılması gereken okulların da bir an önce eğitim-öğretime kazandırılmasını bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu