Yaşam

İzmir’de Ücretsiz Tarama Testi İle Deprem Raporu Alınacak

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve 40 binden fazla vatandaşın hayatına mal olan depremler ülke geneline yayıldı. gecikmiş bir farkındalık oluşmuş görünüyor. Çünkü özellikle büyükşehirlerde hem yöneticilerin hem de vatandaşların gözü açıldı. İnsanlar olası bir depremde binalarına ne olacağını biliyor. merak etmeye başladılar . Yerel yönetimler de bu noktada yapılacak çalışmaları genişletme kararı aldı.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberde; İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ olası bir depremde felaketi önlemek için adım atıyor hakkında konuştuk . Başlatılan bir proje kapsamında vatandaş ücretsiz olarak oturduğu binanın sağlam olup olmadığını test ettirebilecek. Şimdi de benzer bir hamle yapılıyor, Türkiye’de en çok şok yaşayan şehirlerden biri. izmirDan geldi

İzmir’de yaşayan her vatandaş ücretsiz olarak binasını muayene ettirebilecek.

Unutmak ne kadar imkansız! 30 Ekim 2020 tarihinde Ege Denizi açıklarında 7.0 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, İzmir’in dört bir yanında binalar yıkılmış, 100’den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntıların ardından” İzmir Afet Planı-Deprem Hazırlık ve Dayanıklılık ÇalışmalarıFaaliyetleri kapsamında açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu uygulama kapsamında İzmir’in herhangi bir yerinde yaşayan bir vatandaşa yeni bir uygulama başlattıklarını söyledi. ücretsiz başvurarakyaşadığı binanın depreme dayanıklı olup olmadığının test edilebileceğini açıkladı.

Tunç Soyer’in bahisle ilgili yaptığı açıklama şöyle: Bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ilçeler ölçeğinde bina envanteri yapıyoruz. Bundan sonra İzmir hangi ilçe olursa olsun Binalarının sarsıntı raporunu almak için başvuran her vatandaşa ücretsiz üs olmaya başlıyoruz. Her İzmirli belediyemize başvurarakdeprem ile ilgili hızlı tarama hizmetinden faydalanabilirler.

Başvurular nasıl yapılacak?

Bu sorunun cevabı şu an için net değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Başvurular bizzat mı yapılacakyoksa bunun için özel bir web sayfası oluşturulup oradan talep mi toplanacak? Bilinmeyen . Ancak ücretsiz hızlı tarama testi ve sürecin nasıl yapılacağı için birkaç gün içinde yeni açıklamaların yapılması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı İzmir Afet Planına göre buradanUlaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu