Ekonomi

Konya Şeker Pancar Harçlarını Ödemeye Başladı

BAŞKAN ERKOYUNCU: DEPREM ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZİ DERİN ŞOK ETTİ

TÜM FIRSATLARIMIZLA DEVLETİMİZİN VE ZAFER KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

YANINDA ÜRETİCİMİZİ BU VATAN İÇİN BİLİNÇLİ TUTMANIN ESAS MİSYONUMUZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ.

Konya Şeker, pancar çiftçisine teslim ettiği pancar fiyatlarını 15 Şubat 2023 Çarşamba (Yarın) günü ödemeye başlıyor. Konya Şeker yetkililerinden edinilen bilgiye göre Konya Şeker, 2022-2023 Kampanya Dönemi’nde satın aldığı şeker pancarı karşılığında üretici ortaklarına toplam 6 Milyar 024 Milyon 247 Bin TL ödemiş olacak. Bugüne kadar nakdi ve ayni olarak ödenen avansların toplamı 2 Milyar 572 Milyon 636 Bin TL oldu. Bu rakam hesaplandığında kalan 3 Milyar 451 Milyon 611 Bin TL nakit üretici alacağı 15 Şubat itibarıyla çiftçilerin hesaplarına intikal edecek.

KONYA ŞEKER BU YIL 497 BİN TON ŞEKER ÜRETTİ

Konya Şeker’in 2022-2023 kampanya döneminde Konya ve Çumra Şeker Fabrikalarında toplam 3 milyon 508 bin 100 ton pancar işlenirken, karşılığında Konya Şeker iki fabrikasında 497 bin ton şeker üretti. Bunun yanı sıra 785 bin ton küspe ve 135 bin ton melas üreten Konya Şeker, bu yan ürünlerle ülkemiz hayvancılığına ve endüstriyel etanol üretimine büyük katkı sağladı. Üretim süreci toplam 149 gün süren Konya Şeker, bu üretimle ülkemiz şeker üretiminin yüzde 20’sini karşıladı.

“BU ZOR GÜNDE SEFERBER OLAN GANI GÖNÜLLÜ ÜRETİCİMİZE DESTEK OLMAK BİZİM BORÇUMUZ”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu da bir açıklama yaptı. Erkoyuncu yaptığı açıklamada; “Ülke olarak başımıza gelen yüzyılın en büyük felaketinin derin acısını yaşıyoruz. Binlerce canımızı yitirdik, hayatta kalanlarımızın acılarını hafifletmek için ilk andan itibaren tüm imkanlarımızı seferber ettik ve elimizden geldiğince devam ediyoruz. Felaketin meydana geldiği günün alacakaranlığından itibaren bizlere ulaşan, mesajlar gönderen ve kaynaklarını seferber etmek isteyen binlerce çalışanımıza ve on binlerce üreticimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ekmeğinin yarısını bölüp deprem bölgesine gönderen meslektaşlarımız, afet bölgesinde fayda sağlamak için kamyonunu, kepçesini seferber eden, depremimize evlerini açan üreticilerimiz. mazlum kardeşler, büyük Türk Milletinin öngörüsünü bir kez daha tarihe yazdırdı. Tüm bunlara ek olarak üreticilerimizin yoğun talebi ile bir yardım kampanyası başlatılmış ve yaklaşık 8 milyon TL’lik bağış devletimizin AFAD kurumunun resmi hesaplarına aktarılmıştır.

Biz ülke olarak bu felaketi atlatmak için çabalarken, mağdur kardeşlerimizin imdadına koşan üretici ortaklarımızın daha çok ürettiği, daha çok paylaştığı bir hayatın devamını sağlamayı kendimize görev edindik. 15 Şubat Çarşamba gününden itibaren TL pancar fiyatını hesaplarına aktarmaya başlıyoruz. 2022 Mart ayı itibari ile çiftçilerimize üretim döneminde verilen ayni ve nakit avanslar dahil olmak üzere toplam 6 Milyar 24 Milyon TL ödeme yapmış olacağız. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun.

Bu sıkıntılı günlerde ülkemiz için en büyük desteğin her koşulda üretime devam edilmesi olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Fabrikalarımız gece gündüz üretmeye devam ediyor, durmaksızın üreteceğiz, sahalarımızda üretimin devam edebilmesi için her türlü desteği verdik ve vermeye de devam edeceğiz. 2023-2024 üretim dönemimizin tüm çiftçilerimiz için daha verimli geçmesi temennimizdir.”
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu