Ekonomi

Kredi kartlarına taksit limiti, 25 yaş altı üniversite öğrencilerine bireysel emeklilik! Ekonomide yeni tedbirler devreye giriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı “2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda çok sayıda ekonomik önlem öne çıkıyor. Enflasyon ve para politikasında önemli düzenlemeler var.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde şu ifadelere yer verildi: “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ekteki ‘2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın onaylanmasına karar verildi.”

KREDİ KARTI TAKSİT LİMİTİ

Alışverişlerde yaygın olarak kullanılan kredi kartı kullanımında taksit sayısı sınırlı olacak. Nakit çekme işlemleri de sınırlamaya dahil edilecektir. Böylece tüketici harcamalarındaki artışın kontrol altına alınması planlanıyor.

YENİ KONUT PROJELERİ GELİYOR

Kira ve konut fiyatlarındaki artışlar dikkate alınacak. Konut arzında hızlı bir artış ve yeni sosyal konut projelerinin gelişmesi yaşanacak.

Depremin konut üzerindeki etkisinin azaltılması amacıyla yeni konut projelerinin geliştirilmesi bekleniyor.

Düzenlemede kiracıları da ilgilendiren önemli unsurlar var. Konut ve işyeri kiralarında dijital kayıt sistemi kurulacak. Böylece şeffaflık sağlanacak ve anlaşmazlıkların önüne geçilecek. Dijital kayıt sistemi ikinci el araç satışlarını da kapsayacak.

Kamuya yönelik araç alımında yerli ve çevreci araçlara öncelik verilmesi planlanıyor.

25 YAŞINDAN KÜÇÜK ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNİN EMEKLİLİK

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle 25 yaş altı üniversite öğrencilerinin emeklilik sistemlerine katılımı teşvik edilecek. Öğrencilerin Özel Emeklilik Sistemine (BES) dahil olmalarını teşvik edecek tedbirler geliştirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu