Haber

Kremlin: Rusya Ukrayna ile ilgili hedeflerine hem operasyon hem müzakere yoluyla ulaşabilir

Bugünkü basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Peskov, temasların tekrar başlaması için hangi ülkenin teşebbüste bulunması sorusu karşısında şu cevabı verdi: “Her müzakerenin bir amacı vardır. Hedeflerimiz iyi biliniyor ve bu hedeflere ya özel askeri operasyon yoluyla ya da müzakerelerle ulaşılabilir. Rusya her ikisine de açık.”

‘Rusya gıda ihracatının sağlanması ile ilgili BM’den güvence aldı’

‘Tahıl anlaşmasını’ uzatma kararı alınırken Rusya’nın tüm tasalarının dikkate alınıp alınmadığı da sorulan Peskov, “Evet, kesinlikle, BM Rus gıda, tahıl ve gübre ihracatının sağlanması konusunda işin sonuçlanacağına dair güvence verdi” dedi ve şöyle devam etti: “BM’nin bu çalışmasının sonuçları olduğunu belirtiyoruz. ABD, İngiltere ve AB’den Rus gıda ve gübre ihracatçılarına yaptırım kapsamında muafiyet ile ilgili ortak bir açıklama geldi. Bu olumlu yönde önemli bir ilerleme olup, önümüze çıkan doğrudan ve dolaylı tüm sorunların tam olarak çözülmesi için bu çalışma sonuçlandırılacak.”

ABD’nin telaffuzunun değişmesi hakkında: İsterlerse Kiev’in görüşme isteğini etkileyebilirler

Washington’ın bunu istemesi halinde daha fazla ahenk açısından Kiev’i etkilemek de dahil olmak üzere çok şey yapabileceğini söyleyen Peskov şöyle devam etti: “Eğer isterse Washington Ukrayna’yı silahlandırmak üzere Ukrayna’ya yönelik militarist planlarından vazgeçebilir. Washington eğer isterse tüm bunları yapabilir. Bu yüzde 100 emin olarak söyleyebileceğimiz bir şey.”

‘Rusya’da hiç kimse nükleer silahlardan bahsetmiyor, böyle bir söylem Avrupa’da var’

Peskov, Rusya’nın nükleer silah kullanma seçeneğinin üzerine durup durmadığı sorusu karşısında şunları söyledi: “Eğer fark ettiyseniz Rusya tarafında hiç kimse bu konudan bahsetmiyor ve bahsetmedi. Bu konu Avrupa’nın başkentlerinde, her yerde tartışılıyor. Böylece kesinlikle kabul edilemez ve potansiyel olarak tehlikeli bir alanda gerilim tırmandırılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu