Teknoloji

Mars’ta antik göl bulundu!

Bilim adamlarından büyük keşif: Mars’ta yaşam mümkün mü?

NASA’nın internet sitesinde yer alan habere göre robot gezicinin bulguları, bilim adamlarının Mars’ın bazı bölümlerinin bir zamanlar suyla kaplı olduğu ve mikrobiyal yaşama ev sahipliği yapmış olabileceği yönündeki yaklaşımını doğruluyor.

Kızıl Gezegen’deki 60’tan fazla aday bölgeyi dikkatle inceleyen görev ekibi ve dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamlarının önerileri çerçevesinde NASA, 49 kilometre büyüklüğünde ve içerdiği deltalar nedeniyle Jezero Krateri’ni belirledi. Perseverance’ın iniş alanı olarak.

JEZERO, 5 YILLIK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMANIN SONUNDA SEÇİLDİ.

Bilim insanları yıllardır bölgenin uzun geçmişte sularla dolu olduğunu ve antik bir nehre ev sahipliği yaptığını belirtiyor.

Perseverance’ın bilgileri, 3,5 milyar yıldan fazla bir süre önce nehir kanallarının krater duvarının üzerinden taşarak bir göl oluşturduğunu gösteriyor.

Bilim adamlarının, suyun çevredeki kil minerallerini krater gölüne taşıdığına dair kanıtlar buldukları belirtilirken, bu dönemde Jezero’da mikrobiyal yaşamın olma ihtimali vurgulanıyor.

Bilim insanları bölgenin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini inceleyecek ve geçmiş yaşamın izlerini keşfetmek için Mars’tan kaya ve toprak örnekleri toplayacak.

Jezero Krateri 45 kilometre genişliğindedir ve Mars ekvatorunun kuzeyinde “Isidis Planitia” adı verilen düz bir ovanın batısında yer alır.

haber-dogansehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu