Ekonomi

MOBİSAD: İthal akıllı telefonlarda en düşük fiyat 6 bin 682 TL olacak

Ticaret bakanlığı, ithal akıllı telefonlar için yeni bir gözetim fiyatı belirledi. Telefonlar için birim gümrük fiyatları 200 dolardan 350 dolara çıkarıldı.

Kararı Bloomberg HT’ye değerlendiren Taşınabilir İrtibat Aletleri ve Bilişim Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Lideri Mustafa Kemal Turnacı, alınan kararın yerli üretimin pazar payını artıracağına ancak destekleyici adımların beraberinde gelmesi gerektiğine dikkat çekti.

Turnacı, “İthal akıllı telefonlar 200 dolarken daha cazipti; çünkü uygun bir fiyattı. 350 dolara çıkarılarak ithal ürünlerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ancak bu adımlara sektör dinamikleri doğrultusunda yatırımları artıracak destekler de eşlik etmelidir.” söz konusu.

MOBİSAD Lideri Turnacı, yerli akıllı cihaz segmentinin pazar payının yüzde 55’e düştüğünü, bu kararla yüzde 70-75’lere çıkacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerli üretim için çok önemli bir adım. . Ancak 2020 yılında alınan teşvikler gibi destekleyici teşvik paketleri gelmeli.

Taksit sınırlamasına dikkat çeken Turnacı, “Üst düzey akıllı cihazların yüzde 60-65’i yurt dışından getiriliyor. Bu durumun ülkemize katkısından çok zararı vardır. Yurt içinde taksit limitinin yükseltilmesi halinde yerli tüketiciler, üst düzey telefonları yurt dışından getirmeden yurt dışından satın alma imkanına sahip olacak” dedi. değerlendirmelerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu