Yaşam

Osmanlı sadrazamlığının mührünü taşıyan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’yı anlatan kitap.

25 Aralık 1683… Padişahın canını almak üzere gönderdiği celladın elindeki kemençe boynunu uzatan orta yaşlı bir adam…

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa… Pek çok tarihçi Osmanlı İmparatorluğu’nun kaderinin tersine döndüğünü iddia ediyor. Viyana Kuşatması’nda Osmanlı ordusunun başı. Bu nedenle yenilginin en değerli nedeni…

Elinizdeki bu eser, yedi yıldır Osmanlı İmparatorluğu’nun sadrazamlık mührünü taşıyor ve II. Viyana yenilgisiyle devletin kaderini tersine çeviren isim olarak damgalanan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın hayatı tüm yönleriyle gözler önüne seriliyor.

Paşa’nın çocukluk yıllarına ve Köprülü ailesinin himayesine girmesine değinen bu eserde, daha sonra Köprülüler sayesinde Osmanlı devlet aygıtının hızla yükselişi ele alınmaktadır.

çok yönlü kitap

Bizi Tiktok’ta takip edin

Köprülüler sayesinde biraz daha rahat nefes alan Osmanlı Devleti’ni eski ihtişamlı günlerine kavuşturmak için sadrazam olarak yoğun çaba harcayan Kara Mustafa Paşa’nın çabaları da bu çalışmada ayrıntılı olarak incelenmektedir.

Gün yüzüne çıkan gerçekler

Tabii ki II. Bu çalışmada Viyana Kuşatması da oldukça detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Kuşatma öncesinde, sırasında ve sonrasında tüm detaylar ortaya çıkıyor.

bir hayatın panoraması

Dr. Metin Aydar, Paşa’yı bir Osmanlı eliti olmasının yanı sıra siyasi ve askeri yönlerini de ele alarak farklı bir bakış açısıyla biyografik bir çalışma oluşturmayı başarıyor. Bu eser, Türk tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın hayatını tüm evreleriyle ortaya koymaktadır.

goynukhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu