Sağlık

Pandemi Düzeni Kedilere de Mi Geçti? FIP Güney Kıbrıs’ta Son 6 Ayda 300 Bin Kedinin Ölmesine Neden Oldu

Pandeminin pençesinden yeni kurtulmuşken bir felaketin daha ayak sesleri duyulmaya başlandı. Güney Kıbrıs’ı etkisi altına alan ve son 6 ayda 300 bin kediyi öldüren FIP hastalığı, kedi pandemisine dönüştü. Kedilerin zamanı mı?

Detaylar içerikte ?

Kedilerin yaşam alanı olan Kıbrıs, bazen “kediler adası” olarak anılır.

Ancak son zamanlarda dünya medyası Güney Kıbrıs’ta kedi ölümlerini gündeme getirmeye başladı.

Ölümcül ve bulaşıcı bir hastalık olan FIP (Feline bulaşıcı peritonit), Ocak ayından bu yana Ada’da 300.000 kedinin ölmesine neden oldu.

Bu durum Kıbrıs’ı kedi ölüleri adasına çevirmiştir.

Uzmanlar, bu salgının İngiltere’de yayılmasından endişe duyduklarını belirtti. Bu endişenin temel nedeni Kıbrıs ile İngiltere arasındaki yoğun trafik akışıydı.

Nedir bu FIP derseniz hızlıca anlatalım…

FIP, kedinin bağışıklık sistemini felç eden kedi koronavirüsünün mutasyonunun neden olduğu bir hastalıktır. Ama korkmanıza gerek yok çünkü bu durum insanları etkilemiyor.

Ne yazık ki FIP tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara yol açabiliyor ve bu hastalığın tedavisi büyük önlemler gerektiriyor.

Uzmanlar, tıpkı çöp kutularını kullanan ve kapalı mekanlarda yaşayan kedilerde olduğu gibi, yemekhanelerde ve kurtarma merkezlerinde enfeksiyon oranlarının özellikle yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Virüs; Ayrıca bakım fırçaları, kedi kumu kepçeleri ve insan teması yoluyla da bulaşabilir.

Uluslararası Kedi Tabipleri Birliği Lideri Dr. Nathalie Dowgray, Kıbrıs’taki salgınla ilgili endişelerini dile getirirken, bu durumun birçok kediyi etkileyebileceğini ve tedavi şansının olmayabileceğini belirtti.

Bilim insanları, FIP vakalarının Türkiye, Lübnan ve İsrail’de de görüldüğüne dair argümanları gündeme getirirken, bu durumun İngiltere’ye de yayılması durumunda büyük bir felaket olabileceğini vurguladılar.

FIP semptomları ateş, yorgunluk ve iştahsızlık gibi temel semptomları içerir.

‘Islak FIP’ durumunda kedilerin karın veya göğüs bölgelerinde sıvı birikmesine bağlı olarak şişlik oluşurken, kuru FIP’li kedilerde sıvı birikimi daha az olur.

Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Mutlu Sevinç, bu olayların Türkiye’de de görüldüğünü ve FIP nedeniyle her gün 3-4 kedinin kliniğe geldiğini belirtiyor.

FIP olaylarındaki artışın en büyük nedeni hayvan popülasyonundaki artıştır. Ancak evcil hayvan sahiplerinin endişelenmesine gerek yok çünkü bu virüs sağlıklı kedilerde hızlı bir şekilde tespit edilip kısa sürede tedavi edilebiliyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ethem Temizel ise FIP’in çoklu kedi ortamlarında hızla yayıldığına değiniyor.

Aynı zamanda Prof. Dr. Temizel, bu hastalığın koronavirüs ile enfekte olan her kedide gelişmediğini ve virüsün mutasyona uğraması durumunda FIP hastalığının ortaya çıktığını belirtiyor.

Günümüzde hastalıkların tedavisinde küçük de olsa umut veren bazı yenilikler var.

Antiviral ilaçların etkin kullanımı hastalığın kontrolünde büyük memnuniyet kaynağıdır. Ancak hastalığın bulaşmasını önlemek, hastalığın yönetiminde daha etkili bir strateji olarak bilinmektedir. Bu arıtma sistemlerinden daha değerlidir.

FIP hastalığı sizi çok endişelendirmesin ama her zaman tedbirli olmakta fayda olduğu unutulmamalıdır. Minik patili dostlarımıza şimdiden sağlıklı uzun ömürler diliyoruz ?

haberkemaliye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu