Haber

Santa Maria Kilisesi Saldırısı Şüphelisinin Atatürk Havalimanı Saldırısıyla Bağlantısı Var

Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne düzenlenen ve bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin savcılık sevk yazısında, Başakşehir’de yakalanan Edelkhan Inazhaev’in aynı zamanda İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen bombalı saldırının da şüphelisi olduğu kaydedildi. Terör örgütü DEAŞ tarafından 28 Haziran 2016’da.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 34 şüpheliden 25’i tutuklandı, 9 şüpheli ise adli kontrol işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
Soruşturma savcılığının şüphelilerin yakalanmasına yönelik sevk yazısında saldırının detaylarına yer verildi.
Başakşehir’de yakalanan kişinin havalimanı saldırısı zanlısı olduğu ortaya çıktı
Sevk yazısında, saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden David Tanduev ile bağlantılı olduğu değerlendirilen Edelkhan Inazhaev ve eşi Zharaidat Esmurzieva’nın Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’ndeki bir adreste yakalandığı ve boş yere yakalandıkları belirtildi. Aramada fişek ve boş şarjör ele geçirildi.
Yazıda, Edelkhan Inazhaev’e ait dijital materyallerde saldırıda kullanılan EL738FX yabancı plakalı aracın görsellerinin yer aldığı, bu şüphelinin bomba bağlantılı olduğu değerlendirilen şahısların bulunduğu Başakşehir Kayabaşı Mahallesi’nde bulunduğu belirtildi. 28 Haziran 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda silahlı ve silahlı saldırı. adlı adrese 1 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen operasyonda yakalanarak tutuklandığı bildirildi.
Yazıda ayrıca, yasadışı yollardan Suriye’ye geçmek isteyen DEAŞ terör örgütü üyesi “İlyas” kod adlı Çeçen kökenli şüpheli İnazhaev ile İnazhaev’in eşi Zharaidat Esmurzieva hakkında da bilgiler yer alıyor. DEAŞ terör örgütüne katıldı ve hayatta kaldı.” “Bombalı saldırı gerçekleştirmeye gönüllü olduğu” ve “Abu Kasas Al Taciki” kod adlı Behruz Bobokalonov isimli şahsın eski eşi olduğuna dair bilgilerin olduğu belirtildi.
Dijital materyallerdeki kanıtlar
Yazıda, Edelkhan Inazhaev’in dijital materyalleri üzerinde yapılan ön incelemede, DEAŞ terör örgütüne üye olduğu değerlendirilen kişilerin fotoğrafları, örgütün sözde bayrağı, bomba üretiminde kullanılan ekipmanlar ve terör örgütüne ait fotoğrafların yer aldığı belirtiliyor. İmalathanenin bulunduğu, ayrıca şüpheliler Mukhammad Kodir Mirzaev ve İbrahim Sünmez’in de yakalandığı, burada yapılan aramada saldırgan Kholikov’a ait oturma izni belgesinin Kur’an-ı Kerim’de bulunduğu belirtildi.
Sevk mektubunda, şüpheli Ismonali Mirzojonov’a ait dijital materyaller üzerinde yapılan ön incelemede, “İthal bir evi kiliseye çeviriyor” yazısı ile DEAŞ üyesi olduğu değerlendirilen silahlı kamuflajlı kişilerin silah eğitimine ait fotoğraflar yer aldı. “, ve örgütün propaganda amaçlı kullandığı “Neşhid” marşının ekran görüntüsü ve örgütün icrasına atıf yapıldığı tespit edildi. Çocukların silahlı olduğunu gösteren ekran görüntülerinin olduğu bildirildi.
Yazıda, şüphelilerden Mahmud Muhammed’in Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olduğu ve 2016 yılında Türk vatandaşlığını kazandığı vurgulanırken, bu kişinin “DTİP” bağlantılı kişilerle irtibatlı olduğuna dair bilgilerin bulunduğu belirtildi. ve “DEAŞ/ÇB”.
kiliseye saldırı
Tuncer Cihan, 28 Ocak’ta Santa Maria Kilisesi’nde meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
Olayın ardından başlatılan çalışma kapsamında ekipler, 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyerek 51 şüpheliyi gözaltına aldı. Olayla ilgilerinin olmadığı belirlenen şüphelilerden 23’ü, işlemlerin ardından sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edildi.
Soruşturma kapsamında dün yakalanan 9 şüpheliden 3’ü işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere sınır dışı merkezine teslim edildi.
Adalet Bakanı Tunç 25 şüphelinin tutuklandığını açıkladı
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Tuncer Cihan’ın İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde ayin sırasında öldürülmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada terör örgütünün terör örgütünün harekete geçtiğini belirtti. Kiliseye ateş açarak Cihan’ın ölümüne neden olan DEAŞ zanlısı Amirjon Khliqov, aralarında David Tanduev’in de bulunduğu 25 şüphelinin “örgüt üyeliği” ve “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklandığını açıkladı.
Tunç, 9 şüphelinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirterek, olaya ilişkin cezai soruşturmanın kapsamlı bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

ortahisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu