Haber

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Uncu’dan bina sahiplerine uyarı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Uyum Şurası Sekreteri Ahmet Uncu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından, denetim ve güçlendirme gibi işlemleri yetkili kişi ve kurumların yapması gerektiği konusunda bina sahiplerini uyardı.

Uncu, İnşaat Mühendisleri Odası (IMO) Adana Şubesi’nde yaptığı açıklamada, bir doğa olayı olan depremin, depreme dayanıklı olmayan insan yapımı binalar tarafından afete dönüştüğünü söyledi.

Adana’nın son depremleri diğer illere göre nispeten az hasarla yaşadığını belirten Uncu, afet bölgesinde yaptıkları incelemeler sonucunda hazırladıkları raporları kurdukları komisyonlar aracılığıyla TMMOB merkezine ilettiklerini, kendilerinin de bu depremleri yaşadıklarını ifade etti. depremzedelere yardımda bulundu.

Uncu, depremin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Adana Büyükşehir Belediyesi ve IMO Adana Şubesi tarafından oluşturulan grupların, depremin ardından binaları “hasarsız, hafif hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve acil yıkılmış” olarak sınıflandırdığını bildirdi. gözlemler.

Binalarının şok direncinin test edilmesi ve güçlendirilmesi konusunda birçok soru ile karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Uncu, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımıza aceleyle iş yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Bazı vatandaşlarımızın bazı yersiz inanarak ve yaşanan kargaşayı fırsata çevirmeye çalışarak yüksek meblağlar ödeyerek bilimsel geçerliliği olmayan raporlar düzenlediklerini öğrendik. Tarafımıza iletilen bu raporların bilimsel bir dayanağı olmadığını tespit etmiş bulunmaktayız.Vatandaşlarımızı düşmemeleri için dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.Hem binanın titreşime karşı performansının tespiti hem de bina güçlendirmesi yapılırsa güvenebilirsiniz. proje ve uygulama süreci yetkili kişi ve kurumlarca yürütülmektedir.Bunun nasıl yapılacağı 2018 Türkiye Yapı Sarsıntı Yönetmeliği’nde ‘Binalardan bilgi toplama kapsamında tanımlanan inceleme’ olarak tanımlanmaktadır.Veri toplama, derleme, değerlendirme, malzeme örneklemesi ve deneyleri inşaat mühendislerinin sorumluluğunda yapılacaktır.

civril-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu