Haber

YSK’dan oy pusulasındaki sıralama iddialarına ilişkin açıklama!

ANKARA (İGFA) –Yüksek Seçim Kurulu’ndan oy pusulasındaki sıraya ilişkin tezlere ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, YSK Başkan ve Üyelerinin huzurunda, kanun gereği her kurul toplantısına katılan 6 siyasi parti temsilcisi, seçime katılma hakkı bulunan 35 siyasi partinin temsilcisi ve toplantının takip edildiği belirtildi. Çok sayıda gazeteci ve muhabirin canlı yayın yaptığı, 20’ye yakın yayın kuruluşunun sabit ve hareketli görüşlerine yer verdiği etkinlikte; Kura çekiminin açık ortamda yapıldığı ve herhangi bir itiraz olmaksızın tutanakların kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, kura çekimi sırasında basın mensuplarının salonun her yerinde konumlandığı ve her açıdan görüş aldığı belirtilerek, şöyle devam edildi: “Öte yandan kura süreci siyasi bir kuruluş adına yürütülürken, Parti temsilcisi tarafından sosyal medyada bir siyasi partinin oy pusulasında kura sürecinin tek açıdan bakıldığında görüldüğü görüldü.” İlk sırayı almak amacıyla planlı bir şekilde düzenlendiği, asılsız haber ve paylaşımların yapıldığı gözlemlendi. Tam tersine, söz konusu asılsız haber ve paylaşımlar, yalnızca siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki sıralaması tek bir perspektiften takip edilerek değil, basın mensupları ve YSK tarafından her açıdan takip edilerek yapılmıştır. Basın mensuplarının katılımıyla takip edilerek, YSK üyeleri ve siyasi parti temsilcilerinin aynı masada ifadeleri alınarak son derece şeffaf bir şekilde sonuçlandırıldı. Nitekim haber ajansları ve televizyon kanallarının yayın akışı 27 Ocak 2024 Cumartesi günü 14.00 – 14.16 saatleri arasında izlenirse bu durum çok net olarak ortaya çıkar. açıkça görülecektir.” sözleri yer aldı.

AYRICALIK PARTİ 2019 YILINDA İLK SIRADA OLDU

Açıklamada ayrıca, birleşik oy pusulasında 28 Mart 2004 Pazar günü yapılan Yerel Yönetim Genel Seçimlerinde Demokrat Halk Partisinin, Pazar günü yapılan seçimlerde ise Sosyal Demokrat Halk Partisinin birinci çıktığı, 29 Mart 2009’da 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan genel seçimlerde Hürriyet Partisi birinci oldu. 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde Dava Partisi’nin birinci, Saadet Partisi’nin ise birinci sırada yer aldığı kaydedildi. ilk yer.

Açıklamada, haber ajansları ve televizyon kanallarının yayın akışının 27 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 14.00 ile 14.16 arasında izlenmesi durumunda bu durumun çok net görüleceği yönünde bir bağlantı da paylaşıldı. https://www.ysk.gov .tr/tr/basin-duyurusu/siyasi-parti-siralamasi/46637443

gemlik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu