Haber

ABD Heyeti Taliban’la Görüştü

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Thomas West başkanlığındaki ABD heyeti, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban’ın üst düzey liderleriyle bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Afganistan’daki Afgan Kadınlar, Kız Çocukları ve İnsan Hakları Özel Temsilcisi Rina Amiri ile ABD’nin Afganistan Misyon Şefi Karen Decker’ın da aralarında bulunduğu West liderliğindeki heyet, dün gece saatlerinde bir araya geldi. 30-31 Temmuz’da üst düzey heyet. Taliban temsilcileriyle görüştüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD’li yetkililer, Taliban’ı Afganistan’da özellikle kadınlar, kızlar ve savunmasız topluluklar için insan haklarının “istismarını” düzeltmeye çağırdı. Afgan halkının, ülkenin geleceğini şekillendirmek için onların seslerinin duyulmasının taleplerine dayandığını kaydetti.”

Açıklamada, ABD heyeti Afganistan ekonomisinin durumu ve bankacılık sektörünün karşılaştığı güçlükleri görüşmek üzere Afganistan Merkez Bankası ve Afganistan Maliye Bakanlığı temsilcileriyle de bir araya geldi. Ekonomik istikrar konularında teknik diyaloğa açık olduklarını not ederek dile getirdi. söylendi.

Açıklamada, Taliban’ın Afgan topraklarının ABD ve müttefiklerini tehdit etmek için kullanılmayacağına dair taahhütlerini not aldığı, Taliban’ın güvenlik taahhütlerini yerine getirme çabalarının ele alındığı ve bir görüşme olduğu belirtildi. Afgan sivillere yönelik büyük çaplı terör saldırılarında azalma.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin tutuklu Amerikalıların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için baskı yaptıklarına dikkat çekilerek, bu tutuklamaların olumlu angajmana engel olduğu belirtildi. Sentetik uyuşturucu ve sentetik uyuşturucu kaçakçılığı ve satışına ilişkin önemli kaygıların dile getirildiği, uyuşturucuyla ilgili çalışmalarda diyaloğun sürdürülmesine açık oldukları belirtildi.

Açıklamada, ABD heyetinin Afganistan’da yaşanan insani krize ilişkin kaygılarını dile getirdiğine ve insani yardım ilkelerine uygun olarak yardım sağlayan yardım kuruluşlarını ve BM kuruluşlarını desteklemeye devam edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

gulyaliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu