Haber

‘Allah’ yazılı çoraplar için ‘dini duyguları incitme’ suçlaması

Malezya’da bir market zincirinin sahibine, markette üzerinde ‘Allah’ yazılı çorap satıldığı gerekçesiyle suçlama yöneltildi. Chai Kee Kan ve şirketin direktörü olan eşi Loh Siew Mui’nin ‘başkalarının dini duygularını incittiği’ iddia edildi. Çift, atılı suçu kabul etmezken, bu suçtan hüküm giymeleri halinde 2 yıla kadar hapis cezası alabilirler.

BBC’nin aktardığına göre, Malezya’daki söz konusu ‘çorap’ tartışması iki hafta önce başladı. Üzerinde ‘Allah’ yazısı olan çorapların satıldığı marketler için boykot çağrıları yapılırken, KK Super Mart isimli market ve Malezyalı tedarikçisi Xin Jian Chang, özür diledi. Market ayrıca çorapları satıştan çekti. Ancak çorapların fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasıyla tartışma daha da büyüdü; Malezya kralı ve siyasi liderler de konuyla ilgili eleştirilerini dile getirdi. Polis, dün itibarıyla 200’e yakın şikayet aldı.

TEDARİKÇİ DE ÇORAPLARI GÖNDEREN ÇİNLİ FİRMAYI DAVA EDEBİLİR

Malezya anayasası, din ve inanç özgürlüğünü güvence altına alıyor olsa da İslam, ülkenin resmi dini durumunda. 34 milyon kişinin yaşadığı güneydoğu Asya ülkesinin nüfusunun üçte ikisinden fazlasını da Malaylar-Müslümanlar oluşturuyor.

Geçen hafta, Malezya Kralı Sultan Ibrahim Sultan Iskandar, Chai’nin zincir marketlerinde satılan çorapları kınayarak bu konuda ‘katı bir eylemde’ bulunulması çağrısı yapmıştı. Başbakan Anwar Ibrahim de insanlara ‘bunu devasa bir felaket gibi tartışmama’ çağrısında bulunarak benzer bir şekilde sorumlulara karşı ‘katı bir eylem’ çağrısını dile getirmişti.

Öte yandan, çorapların satıldığı ve ülke çapında yüzlerce mağazası olan KK Mart isimli Malezya merkezli zincir market de tedarikçi Xin Jian Chang’ı dava etti. Davanın gerekçesi, market zincirinin yaşadığı gelir kaybı ve markasının gördüğü zarar olarak gösterildi. Tedarikçinin iki direktörü Soh Chin Huat ve Koh Lee Hui’ey salı günü ‘suç ortaklığı’ suçlaması yöneltilirken, tedarikçi de çorapları gönderen Çin’li firmayı dava etmeyi değerlendiriyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

pendikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu