Haber

Almanya’da Müslümanlar camilere sığmıyor

Almanya’da sabahın erken saatlerinde Köln’deki Türk İslam Din İşleri Birliği’ne (DİTİB) bağlı DİTİB Merkez Camii’ne akın eden binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için aynı saatte taraf oldu.

Oruçların, iftar sofralarının paylaşıldığı, selâmların okunduğu, teravih namazlarının kılındığı bir Ramazan ayını daha geride bırakan Müslümanlar, Ramazan Bayramı’na ulaşmanın heyecanını yaşadılar.

Köln’de 5 bin kişinin katıldığı bayram namazı, Türkiye’de yaşanan deprem nedeniyle hüznü yaşandı.

Almanya’da yaşayan binlerce Müslüman sabahın erken saatlerinde Köln DİTİB Merkez Camii’ne akın ederek namaz kıldı.

Bayram namazı, Müslümanların buluşma noktası olan Köln Merkez Camii’nde 5 bin kişinin katılımıyla kılındı.

Namazın ardından hutbe okundu ve tekbirler getirildi.

Türkiye’de deprem bölgesinde hayatını kaybedenler ve dünyanın çeşitli yerlerinde zorluklar yaşayıp gözyaşı döken ve Ramazan Bayramı sevincini yaşayamayan Müslümanlar için eller semaya kaldırılarak dualar edildi. tüm İslam dünyası.

DİTİB din adamı Naci Şengün, “Geçmiş bayramlara göre bu Ramazan Bayramı Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle hüzünlü geçti”dile getirildi:

“Köln DİTİB Merkez Camii’nde tüm Müslüman kardeşlerimle birlikte Ramazan-ı Şerif Bayramı’nı kutladık. Farklı renklerde Kabe’yi andıran bir görselle 5 bin kişi ile birlikte namaz kıldık. Tabii ki bu sene Ramazan-ı Şerif bayramı acı.Depremde hayatını kaybedenler.Kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz.Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Bayram namazının ardından Müslümanlar, bayramlaşmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

 

KAYNAK: TRTHABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu