Ekonomi

Elon Musk, satışların düşmesi ve rekabetin artmasıyla Çin’de Tesla işgücü kesintilerini duyurdu

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA), elektrikli araç (EV) üreticisi satışlardaki düşüş ve ikinci en büyük pazarında artan rekabet nedeniyle, diğerlerinin yanı sıra satış ekibine odaklanarak Çin’deki işgücünü azaltıyor. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Pazartesi günü çalışanlara şirketin küresel olarak işgücünün %10’undan fazlasını keseceğini bildirdi.

Tesla’nın Şangay’daki en büyük küresel üretim tesisini işlettiği ve Pekin’deki merkez ofisini koruduğu Çin’de işten çıkarmalar, maliyetleri yönetmeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçası. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklardan birine göre, şirketin satış ekibi özellikle etkilendi ve personelin %10’undan fazlası işten çıkarma konusunda bilgilendirildi. Ayrıntıları açıklanmamakla birlikte, organizasyon içindeki diğer ekipler de azaltmalarla karşı karşıya.

Çin’deki işten çıkarmalar, Tesla’nın elektrikli araç sektöründe yerli rakibi BYD’nin (SZ:002594) başını çektiği şiddetli bir fiyat savaşıyla mücadele ettiği bir döneme denk geliyor. Rakiplerin hızla yeni modeller piyasaya sürerek Tesla’nın fiyatlandırması ve pazar payı üzerinde ek baskı oluşturmasıyla rekabet yoğunlaşıyor.

Gartner (NYSE:IT) ve Hargreaves Lansdown analistleri Pazartesi günü, küresel işten çıkarmaların Tesla’nın yeni modellere ve yapay zeka teknolojisine yatırım yapmaya devam ederken karşılaştığı maliyet baskılarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Bu ayın başlarında Tesla, küresel araç teslimatlarının neredeyse dört yıl sonra ilk kez azaldığını açıklamış ve elektrikli araç pazarında şirket için potansiyel rüzgarların sinyalini vermişti.

Tesla Çin işten çıkarmalarla ilgili bir açıklama yapmadı ve Şangay ve Pekin’deki yerel yönetimlerden gelen yorum taleplerine hemen yanıt verilmedi. İşten çıkarmaların ayrıntıları, medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerinin gizli kalmasını isteyen kaynaklar tarafından sağlandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberelbeyli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu