Haber

İspanya’da Orman Yangını: 435 Hektar Alan Kül Oldu

İspanya’nın Fransa sınırındaki Girona’da çıkan orman yangınında 435 hektar arazinin küle dönüştüğü belirtilirken, 2 bin 500 hektar arazinin ise tehdit altında olduğu belirtildi.

İspanya’nın Fransa’nın sonundaki Katalonya Özerk Bölgesi’ndeki Girona kentinde orman yangını çıktı. Katalonya bölgesinden itfaiye ekipleri, 2 bin 500 hektarlık bir alanın tehdit altında olduğunu ve 135 kişinin bölgeden tahliye edildiğini bildirdi. Katalan Bölgesel Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, yangının halen devam ettiği ve yetkililerin önceliğinin yangının Girona kentindeki turizm beldesi Llanca’ya ulaşmasını önlemek olduğu belirtildi. Katalan Sivil Savunma yetkilileri, yaklaşık 4 bin evin elektriğinin kesildiğini, Portbou ve Figueres kasabalarının ortasındaki demiryolu trafiğinin askıya alındığını, Portbou ve Fransa’ya giden ana yolların kapatıldığını duyurdu. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangını söndürme çalışmalarına helikopterlerin keşif uçuşunun ardından başlandığı ve yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Geçen yıl Avrupa için rekor bir sayı olan İspanya’da 500’e yakın yangın çıktı ve 300 bin hektar arazi küle döndü. Bu yıl şu ana kadar yaklaşık 70.000 hektar arazi yok edildi. – BARCELONA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu