Haber

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Gazeteci Tolga Şardan’ın Tutuklanmasını Eleştirdi

YETERLİ Parti Sözcüsü Kürşad Severli, gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına ilişkin şunları söyledi: “Hukuksal gerekçe olmaksızın tutuklama gibi ağır bir tedbir, ifade ve basın özgürlüğü açısından demokratik bir topluma gerekli ve orantılı bir müdahale olarak kabul edilemez. Siyasi nedenlerle alınan ve benzeri kararlar yargı bağımsızlığını ihlal etmez.” “Tarafsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürüyor. Çünkü hukuk devletinde yolsuzluk yapanların yerine görevini yapmaya çalışan gazetecilerin hapsedilmesi hukuk manyağıdır” dedi.

T24 yazarı ve gazeteci Tolga Şardan bu öğleden sonra Ankara’da gözaltına alındı. Tolga Şardan’ın evinde yaklaşık bir saat arama yapıldı. Şardan, Ankara Adliyesi’ndeki ifadesinin ardından tutuklandı.

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, Şardan’ın tutuklanmasına tepki gösterdi. YETERLİ Partisi Genel Başkanı Meral Akşener de Zorlu’nun konuya ilişkin açıklamasını X (Twitter) hesabından paylaştı. Zorlu, açıklamasında şunları kaydetti:

Bugün gazeteci Tolga Şardan hakkında, “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu adli raporda neler var” başlıklı haberi nedeniyle ‘kamuoyunu yanıltıcı bilgileri kamuoyuna yaymak’ suçlamasıyla resen soruşturma başlatıldı. Ankara’daki evinde arama yapıldı ve tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hukuki bağlantısı olmadan tutuklama gibi sert bir tedbir, ifade ve basın özgürlüğü açısından demokratik bir topluma gerekli ve orantılı bir müdahale olarak değerlendirilemeyeceği gibi, siyasi nedenlerle alınan bu tür kararlar yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürmektedir. Çünkü hukuk devletinde yolsuzluk yapanların yerine görevini yapmaya çalışan gazetecilerin hapsedilmesi hukuk manyaklığıdır. “DÜZGÜN Partisi olarak, daha önce de benzer hukuksuz eylemlere karşı çıktığımız gibi Sayın Shardan’a yönelik bu hukuksuzluğun bir an önce son bulması için süreci her yönüyle yakından takip edeceğimizi açıkça belirtmek isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu