Haber

Tüm Emekliler Sendikasından ‘Bütçe’ Protestosu: “Çocuklarımızdan ve Torunlarımızdan Utanıyoruz”

HABER: CEYLAN SAĞLAM – Kamera: FURKAN ERDEM

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen 2023 bütçesi, Emekliler Sendikası’nın tüm üyeleri tarafından Ankara’da protesto edildi. Sendika üyesi Ömer Tunç, “TÜİK’in hesabını kim yapıyorsa, birlikte alışverişe gidelim. Kim doğruyu söylüyor, kim saklıyor ortaya çıksın. Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınır? Biz hale geldik” dedi. çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanıyoruz. Bu yük bizim için dayanılmaz bir hal aldı. “Yeter artık! Çalıştığımız ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden 2023 bütçesini bugün Ulus Meydanı’nda tüm Emekliler Sendikası Ankara Şubesi üyeleri protesto etti. Sendika üyeleri, “Her şeye zam, ne zaman emekli olalım”, “Savaş için değil, emeklilik bütçesi için”, “İşte emek, işte sendika”, “Tatil ödeneği istemiyoruz, dört kat ikramiye istiyoruz” Bir yıl”, “Nebati’ye sadaka verelim, bereket versin” “Görsün” yazılı pankartları taşırken, “Karanlığa teslim olmayacağız” ve “Bütçe sermayeye değil, emekliye” sloganları attı.

“KILICIMIZIN, EMEĞİMİZİN VE İŞİMİZİN KARŞILIĞINI OLUŞTURACAĞIZ”

Tüm Emekliler Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, şunları söyledi:

“Yeni kurulduk, 10 gün önce kurulduk. Ama sahip olduğumuz emek geleneği, sahip olduğumuz emeğin birikimi 20’li ve 30’lu yıllara kadar gidiyor.

‘Bu bütçede emekliye yer yok’ dedik. Geçen sene yoktu, daha önce de yoktu ama böyle gidecek diye düşünmesinler. Hakkımız ne olursa olsun alın terimizin, emeğimizin, emeğimizin karşılığını biz yaratacağız. Başkente giden bütçe değil; Emeklilere ve işçilere giden bütçeyi biz oluşturacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Tüm Emekliler Sendikası Ankara Şubesi adına sendika üyesi Ömer Tunç şu açıklamayı yaptı:

“BUGÜN ÜLKEMİZDEKİ EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 BİN 500 TL. BU AÇLIK SINIRININ YARISINDAN BİLE AZ. O ARTIK ÖLÜM SINIRIDIR”

“2023 Bütçesi TBMM’de görüşülüyor. AKP iktidarının yine işçi ve emekli yerine sermaye ve yandaş bütçesini tercih ettiğini görüyoruz. Bu bütçede emekli yok. Bu bütçede işçi yok. bütçe.bu bütçede insan yok.bu bütçede destekçiler var.bu bütçede sermaye tercihleri ​​var.bu bütçede savaş yatırımları var.kasım ayı verilerine göre yoksulluk sınırı 25 bin 365 tl ve sonu açlık 7 bin 786 TL, bugün ülkemizde en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL, yani açlığın sonunun yarısından az, yani ölüm sınırı artık. milyon emekli bu maaşı alıyor.Açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık 8 milyon emekli var.Bu da emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık bir göstergesidir.Pahalılık ve bakıldığı zaman durum daha vahimdir. şişirme. Saray ve AKP’nin 2023 bütçesi bu krizi derinleştiren ve bizleri daha da zor günlerin beklediğini ortaya koyan bir tercihten oluşuyor.

“ÇOCUKLARIMIZDAN VE TOPRAKLARIMIZDAN UTANDIK”

Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdığını söyleyen yetkililerin ve sorumluların bir kez olsun piyasaya çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Çizdiğin pembe tablo, insanların karanlık tablosudur. TÜİK’in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon, emeklileri ve çalışanları temel gıda maddelerini karşılayamaz hale getirdi. Hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmemektedir. Reel enflasyonun yüzde 200 civarında seyrettiği açık. Hesabımız orada. TÜİK’in hesabını kim yapıyorsa beraber alışverişe gidelim. Kimin doğruyu söylediği, kimin doğruyu sakladığı ortaya çıksın. Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabilir? Bırakın kırmızı eti evine tavuk eti getirebilecek emekliler var mı? Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanıyoruz. Bu yük bizim için dayanılmaz hale geldi. Yeter! Çalıştığımız ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz.

“HAK ETTİĞİMİZ EMEKLİLİKLERİMİZİ İSTİYORUZ”

Çalışırken maaşlarımızdan kesilen primler neticesinde hak ettiğimiz emekli maaşlarını istiyoruz. Ödediğimiz fiyat için gerçek değer istiyoruz. Kimsenin bize iyilik yapıyormuş gibi ahkâm kesmesini istemiyoruz, hakkımız olanı istiyoruz. Bugün taleplerimiz için sahalardayız. Bu yaşta, bu soğukta burada olmak bizim tercihimiz değil. Hükümet ve saray bizi sadece açlığa mahkûm etmekle kalmıyor, aynı zamanda örgütlenmemizi engellemeye, tamamen susturmaya ve biat etmeye de zorluyor. Bunu yaparken adalet ve hukuk tanımaz. Emekli sendikalarını yeniden kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkum değiliz. Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekilde kuruyoruz. Binlerce emekli ile kurduğumuz Tüm Emekliler Sendikası olarak bugün tarlaların içindeyiz.

“EMEKLİ OLARAK MİSYON İÇERİSİNDE YAŞAYAN UYGULAMALARA GÖNDERMEYECEK”

Emekliler olarak düzensizliğe, sefalet içinde yaşamanın dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz. Saraya, savaşa, sermayeye değil, halka, emeklilere, işçilere bütçe istiyoruz. Tüm Emekliler Sendikası olarak 2023 bütçesinde emeklilere insana yakışır ücret, en düşük emekli maaşının taban ücret üzerinden, asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanabilir bir fiyat olarak belirlenmesi, sağlık kesintilerinin kaldırılması, uyum yasasının bir an önce tüm emeklilere çıkarılması. ‘Tatil harcırahı’ istemiyoruz, yılda dört kez taban fiyattan ikramiye verilsin, emeklilerin temel tüketim kalemleri olan doğalgaz, elektrik, su ve akaryakıt ödemelerinde indirimler gelsin istiyoruz. EYT sorununun analizi ve mağduriyetlerinin giderilmesi. Tüm Emekliler Sendikası olarak hak sahiplerinden taleplerimizi dile getiriyoruz. Taleplerimizin yerine getirileceğini ve takipçisi olacağımızı beyan ederiz. Tüm emeklileri de birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Emekliler birleşirse karşılarında hiçbir güç duramaz. Bunu da biliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu