Haber

TVHB Başkanı Arslan: “Deprem bölgesindeki insanlar tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya teşvik edilmeli”

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Komite Başkanı Prof. terimleri kullandı.

Arslan yaptığı yazılı açıklamada, 24 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanan “Olağanüstü Hal Kapsamında İskan ve Yapım Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile mera alanlarının yapılaşmaya açıldığını ve bunun geri dönüşü olmayan yeni afetler yaratacağını kaydetti.

Ormanların yanı sıra meraların da yok olmasıyla iklim krizinin etkilerinin daha derinden hissedileceğine, ekolojik istikrarın bozulacağına, endemik yabani hayvan ve bitki çeşitlerinin yok olacağına dikkat çeken Arslan, ” Türkiye’deki mera ve orman alanlarının yapılaşmaya ve kiraya açılmasının ‘afeti fırsata çevirme’ riski görülmeli ve bu yanlış bir an önce düzeltilmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

“Kooperatifler kesinlikle düşünülmeli”

Arslan, Türkiye’de hayvancılıkta kullanılan yem kaynaklarının azalması ve yemde önemli ölçüde dışa bağımlılığın hayvancılıkta maliyetleri çok fazla artırdığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu sorunların çözümü için ilk yapılması gereken hayvanların yem ihtiyacını daha kaliteli ve ekonomik hale getirmek için mera alanlarının artırılması ve iyileştirilmesidir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda 44 milyon hektar olan mera alanları Türkiye kurulduğundan bu yana bugün 14 milyon hektara geriledi.” Bir an önce tarım ve hayvancılığın yeniden teşvik edilmesi, üretime döndürülmesi ve böylece göçün önlenmesi gerekiyor. Bu amaçla afet sonrası bölgede tarım ve hayvancılığın yeniden yapılandırılması disiplinler arası bir çalışma ile ele alınmalı ve kooperatifler bu kapsamda mutlaka düşünülmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu